Galanteria metalowa

Galanteria metalowa, jej elementy i zastosowanie

Doskonale wiesz, że o atrakcyjności torebek czy odzieży decyduje nie tylko funkcjonalność. Liczą się także wrażenia wizualne, które często zależą od bardzo małych elementów. Należy do nich między innymi galanteria metalowa – drobne detale wykonane z metalu, które nierzadko stanowią element dekoracyjny. Dowiedz się, jakie elementy wchodzą w skład galanterii metalowej i poznaj ich wykorzystanie.

Co to jest galanteria metalowa?

Mianem galanterii metalowej określa się wszystkie akcesoria i dodatki wykonane z metalu. To bardzo liczna grupa produktów, która na szeroką skalę wykorzystywana jest w krawiectwie. Po metalowe detale sięgają osoby, które zajmują się szyciem odzieży, torebek, a nawet butów.

Elementy galanterii metalowej i ich zastosowanie

Galanteria metalowa to długa lista drobnych produktów, na które składa się wiele różnorodnych elementów o zróżnicowanym zastosowaniu.

  • Klamra – znajduje zastosowanie jako zakończenie pasków do spodni. Występuje w wielu wariantach – standardowym lub ozdobnym. Może mieć także różne szerokości.
  • Karabińczyki – przeznaczone są do toreb, pozwalając zamocować pasek. Dostępne
    w różnych rozmiarach, można mocować do małych lub dużych toreb.
  • Haftki – stanowi ozdobne połączenie materiału. Pozwalają na solidne zapięcie, np. w kurtkach, futrach, gorsetach, biustonoszach. Coraz częściej spotyka się również haftki żakietowe.
  • Napy (zatrzaski) – wykorzystywane są tam, gdzie zachodzi konieczność szybkiego zapięcia i rozpięcia.– Najczęściej spotykane są przy rękawiczkach, ubraniach dla niemowląt, a nawet w obuwiu. Pełnią tę samą rolę do guziki, doskonale je zastępując – wyjaśnia pracownik firmy Linea Bottonex z Kielc. 
  • Zapięcia magnetyczne – wykorzystywane są przede wszystkim w torbach oraz
    w portfelach, stanowiąc alternatywę zamka błyskawicznego. Zapewniają szybki dostęp do wnętrza.
  • Zawieszki metalowe – przeznaczone do celów dekoracyjnych, pozwalają na ozdobienie toreb, portfeli, odzieży itp. Taka zawieszka może także służyć do produkcji oryginalnych breloków na klucze lub bransoletek.

Galanteria metalowa to dodatki, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w krawiectwie. Chociaż pełnią przede wszystkim rolę praktyczną, np. jako zapięcie czy wykończenie, nie można  odmówić im ozdobnego charakteru. Takie detale potrafią upiększyć niejedną torebkę, skórzaną kurtkę czy nawet spodnie, dzięki czemu zyskują oryginalny i niepowtarzalny wygląd.

śr. ocena 5 / głosów 1