Filtry koalescencyjne – co to takiego?

Filtry koalescencyjne, zwane koalescerami, służą do usuwania ze sprężonego powietrza cząsteczek stałych, powietrza, gazów i zanieczyszczeń – zarówno naturalnych, jak i powstałych w procesie przetwórczym. Najczęściej występują one jako filtry zgrubne oraz filtry dokładne – zależnie od stopnia filtracji. Przed wami krótka charakterystyka filtrów koalescencyjnych oraz przykłady ich zastosowania.

Na czym polega proces koalescencji?

W filtrach koalescencyjnych wykorzystuje się zjawisko koalescencji. Jest to proces, który polega na łączeniu się dwóch lub większej ilości cząsteczek w pojedynczą cząstkę. Filtr umożliwia scalanie płynnych cząsteczek, które dzięki grawitacji spływają po warstwie drenażowej do dolnej części obudowy filtra. W tym miejscu są gromadzone, a następnie odprowadzane. Cząsteczki stałe są zaś zatrzymywane we wkładzie filtra, aczkolwiek warto pamiętać, że wraz ze wzrostem ich ilości na filtrze zwiększa się spadek ciśnienie i maleje wydajność. Oznacza to, że należy dobrać parametry filtra w odpowiedni sposób – zależnie od jego zastosowania. W zależności od wymaganego stopnia filtracji filtry koalescencyjne występują jako filtry zgrubne lub filtry dokładne.

Gdzie wykorzystuje się filtry koalescencyjne?

Jeżeli chodzi o zastosowanie filtrów koalescencyjnych, są one wykorzystywane w procesach oczyszczania gazu ziemnego, sprężonego powietrza oraz innych mediów w:

  • przemyśle chemicznym,
  • przemyśle petrochemicznym,
  • górnictwie ropy i gazu,
  • przepompowniach,
  • magazynach gazu ziemnego.

Tego rodzaju filtry służą także do rozdziału układów dwuskładnikowych: emulsji, piany, aerozolu oraz zawiesin. Ich separacja jest istotsnym etapem przemysłu produkcyjnego, a umożliwiają ją m.in. separatory grawitacyjne, wirówki czy właśnie filtry koalescencyjne.

Filtroseparatory i demistery

Koalescerami są także filtroseparatory oraz demistery. Te pierwsze urządzenia, ze względu na dużą wydajność oczyszczania gazu, wykorzystuje się do usuwania śladowych ilości cieczy ze strumienia gazu. Demistery natomiast zawracają krople cieczy o szerokim spektrum rozmiarów przenoszone przez strumień gazu lub pary.

Działają na zasadzie mechanicznego zatrzymania cząsteczek zanieczyszczeń na przegrodzie filtracyjnej, która wykonana jest z metalu, materiału syntetycznego lub włókna – wyjaśnia specjalista z firmy Proton, tworzonej przez wyspecjalizowany i doświadczony zespół techników oraz inżynierów, którzy zajmują się projektowaniem, wytwarzaniem filtrów i systemów filtracyjnych do układów wentylacyjnych oraz filtrów przemysłowych.

śr. ocena 5 / głosów 5