rower elektryczny

Elektryk, czyli rower elektryczny. Czy warto?

Jeśli jazda na jednośladzie sprawia Ci frajdę, to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Co prawda rower elektryczny stanowi spory wydatek, ale taka inwestycja bardzo się opłaca. Elektryk pozwoli Ci na swobodne przemieszczanie się po różnych formach ukształtowania terenu bez względu na wiek i kondycję. Poznaj rodzaje rowerów elektrycznych i ich zalety!

Co warto wiedzieć o elektryku?

Choć posiada silnik i nazywany jest elektrycznym, nie zadziała bez użycia siły naszych mięśni. Napęd ma charakter pomocniczy, a silnik w takim rowerze zasilany jest baterią, która znajduje się w ramie lub na bagażniku. W zależności od modelu na jednym pełnym doładowaniu możemy przejechać elektrykiem nawet do 100 km. Kiedy akumulator się wyczerpie, wystarczy podłączyć go do sieci elektrycznej. Czas ładowania wynosi od 1 do 6 godzin.

A jak szybko możemy jechać?

Zasilanie elektryków prądem regulują przepisy zawarte w ustawie dotyczącej prawa o ruchu drogowym z 1 kwietnia 2011 roku. Mówią one o tym, że rowery elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu wyższym niż 48 V i znamionowej mocy ciągłej większej niż 250 W. Z uwagi na to, maksymalna prędkość, jaką możemy osiągnąć, rozpędzając się na rowerze elektrycznym wyposażonym w silnik o mocy do 250 W, wynosi 25 km/h – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Ekspert-Sport, oferującej różne modele rowerów elektrycznych.

Większość sprzedawanych dziś elektryków to rowery górskie. Jednak producenci jednośladów tego typu nie ograniczają się do nich i oferują nam również inne modele, a w tym miejskie, trekkingowe i crossowe.

Rower elektryczny w mieście

Lubisz jazdę na rowerze? Uważasz, że to dobry sposób na ominięcie korków i dostanie się do pracy lub szkoły na czas, ale nie chcesz docierać do niej, wyglądając i czując się jak po godzinnym treningu na siłowni? Rower elektryczny rozwiąże ten problem. Dzięki niemu pokonasz codzienną trasę w komfortowych dla siebie warunkach – oszczędzając cenną energię, bez kropli potu na czole i konieczności zmiany ubrania.

Miejski rower elektryczny to także dobre rozwiązanie dla amatorów wycieczek po terenach zabudowanych czy osób mieszkających w podmiejskich wsiach, nawet tych oddalonych o dziesiątki kilometrów. Silnik w elektryku pozwala bowiem na swobodną jazdę pomimo zmęczenia czy silnego wiatru.

Taki rower doskonale sprawdzi się również w przypadku osób starszych i tych, których stan zdrowia nie pozwala na korzystanie z tradycyjnych jednośladów.

Elektryk dla fanów crossu i trekkingu

Na miłośników jazdy rowerowej poza miastem z kolei czekają modele crossowe i trekkingowe. Rowery te stanowią świetne rozwiązanie na długie i dalekie, ale umiarkowanie ciężkie trasy. Dzięki wsparciu silnika możemy pokonać wiele kilometrów na terenie równinnym, lecz pozbawionym utwardzonych ścieżek rowerowych. Takim rowerem elektrycznym możemy także wybrać się nim na kilkudniową wyprawę i zabrać ze sobą spory bagaż, który nie będzie nam ciążył.

Elektryczne rowery crossowe i trekkingowe to także idealne jednoślady dla tych osób, które chcą spróbować swoich sił w terenie lub przymierzają się do jazdy na rowerach MTB. Nim zasiądą one na „góralu” i wybiorą się na górskie ścieżki czy wyboiste leśne szlaki, przygoda z elektrykiem może pomóc im w sprawdzeniu swoich możliwości i podjęciu decyzji o ewentualnych dalszych treningach i przygotowaniach.

Ogromną zaletą wszystkich rowerów elektrycznych jest to, że nie wymagają one specjalnego przygotowania czy kondycji, a zapewniają ruch i aktywne spędzanie wolnego czasu oraz umilają przebywanie na świeżym powietrzu. Jazdę na elektryku możemy rozpocząć z dnia na dzień i w tygodniu korzystać z niego jako bezpiecznego środka transportu, a w weekendy jako pojazdu rekreacyjnego. Inwestycja w taki rower zatem zwróci się z nadwyżką, bo czy można przecenić zdrowie i dobre samopoczucie?

śr. ocena 0 / głosów 0