ekogroszek

Ekogroszek jako materiał opałowy

Dominujący w Polsce trendem jest ogrzewanie domów jednorodzinnych poprzez spalanie różnego paliw – w tej kategorii zdecydowanie wygrywają paliwa stałe, które dostarczają ciepło w blisko 70% gospodarstw domowych. W ostatnich latach widać coraz większe zainteresowanie szczególnie jednym z nich – czyli ekogroszkiem. Co warto wiedzieć na jego temat? Dlaczego warto z niego korzystać?

Ekogroszek – co to takiego?

Ekogroszek to potoczna nazwa węgla kamiennego o ziarnistości między 5 a 25 mm. Rzecz jasna, to nie jedyna rzecz, która odróżnia go od innych rodzajów węgla.

– Aby węgiel mógł zostać nazwany ekogroszkiem, powinien odznaczają się wysoką, wynoszącą więcej niż 24 MJ/kg kalorycznością – mówi przedstawiciel Składu Opału EkogroszekDrugim ważnym czynnikiem jest skład chemiczny ekogroszku, w którym powinno zawierać się nie więcej niż 1% siarki, i nie więcej niż 10% wody oraz popiołu. Ekogroszek odznacza się również współczynnikiem spiekalności RI na poziomie 10 lub niższym. Wszystkie te parametry mają istotne znacznie dla wydajności spalania ekogroszku oraz komfortu jego użytkowania.

Zalety ekogroszku – dlaczego warto go wybrać?

Ekogroszek jest paliwem przystosowanym do spalania w nowoczesnych kotłach retortowych, wyposażonych w zasobnik i podajnik paliwa. Dla niektórych osób konieczność zmiany urządzenia grzewczego na nowsze – szczególnie, że kotły retortowe nie są tanie – może wydawać się zbytecznym wydatkiem. Należy jednak mieć na uwadze, że inwestycja ta w bardzo krótkim czasie zacznie się zwracać. Przeanalizujmy właściwości ekogroszku pod kątem tego, jak możemy na nim skorzystać.

  • Wysoka kaloryczność – jeśli do ogrzewania domu używamy paliw, ich kaloryczność jest kluczowym parametrem. Oznacza ona, jak wiele energii jesteśmy w stanie wyprodukować z danej ilości paliwa. Im jest ona większa, tym po prostu mniej paliwa potrzebujemy do skutecznego ogrzania domu. Ekogroszek pod tym względem przebija zwykły węgiel i na dłuższą metę jest po prostu mniej kosztowny.
  • Optymalne spalanie paliwa – to, że ekogroszek nadaje się do spalania w kotłach retortowych jest jego pośrednią zaletą. Dlaczego? Ponieważ urządzenia te wyposażone są w elektronicznie sterowany podajnik, który dokładnie określa, jaka ilość paliwa powinna zostać spalona, żeby uzyskać potrzebną ilość ciepła. Unikamy dzięki temu sytuacji dobrze znanych użytkownikom kotłów starszej generacji, polegających na wykorzystaniu zbyt małej lub zbyt dużej ilości paliwa. W pierwszym przypadku dom jest niedogrzany, w drugim – marnujemy pieniądze.
  • Komfort korzystania – kolejnym ważnym plusem korzystania z ekogroszku w kotłach retortowych jest fakt, że jedynie raz na kilka dni musimy wypełnić zasobnik paliwem. Do komory spalania podawane jest ono bez naszego udziału. Dzięki temu oszczędzamy czas i nie musimy martwić się pilnowaniem kotła.
  • Ekologiczność – na koniec warto wspomnieć, że ekogroszek jest produktem bardziej przyjaznym środowisku, niż wiele innych paliw. Zawarte w węglu substancje podczas spalania wchodzą ze sobą w reakcje, tworząc szkodliwe gazy, takie jak tlenek siarki oraz dwutlenek węgla. Niska zawartość siarki i wody w ekogroszku powoduje, że emisja wspomnianych związków w wyniku jego spalania jest stosunkowo niewielka.
śr. ocena 5 / głosów 1