chlodzenie adiabatyczne

Efekty chłodzenia adiabatycznego

Energia wytwarzane przez maszyny ma swoje wady i zalety. Z jednej strony jest źródłem zasilania urządzenia, z drugiej może doprowadzić do jego awarii. Nadmiar wysokiej temperatury może uszkodzić elementy, przegrzać bezpieczniki oraz doprowadzić do zniszczenia. Podobnie jak ogień, tak wysoka temperatura może zniszczyć prawie każde urządzenie. W takim przypadku bardzo ważne są zabezpieczenia przed przegrzaniem. Jednym z najbardziej efektownych jest chłodzenie w systemie adiabatycznym.

System przemiany adiabatycznej w systemach chłodzących

System chłodzący to system mający na celu obniżenie temperatury środowiska chłodzonego kosztem energii. W systemach często wykorzystywana jest przemiana adiabatyczna. Działanie systemu opiera się na procesie termodynamicznym, podczas którego izolowany układ nie nawiązuje wymiany ciepła, lecz całość energii jest odbierana z niego w postaci pracy. Przemianę tę można realizować za pomocą osłon adiabatycznych, bądź w czasie, gdy proces zachodzi na tyle szybko, że przepływ ciepła nie zdąży nastąpić.

Chłodzenie adiabatyczne

System chłodzenia wykorzystuje efekt adiabatyczny w celu oziębienia powietrza powrotnego. Spadek temperatury w wysokości 100C przekazywany jest na stronę urządzenia wentylacyjnego za pośrednictwem wirników rekuperacji, bądź krzyżowych wymienników ciepła. System adiabatyczny może wspomagać instalacją chłodzącą oraz zastąpić cały system wentylacyjny i chłodzenia. Osiągalny spadek temperatury jest efektem stanu powietrza powrotnego i możliwy do odczytania na wykresie Moliera. Litr wody, który odparuje w przeciągu jednej godziny, wykazuje moc chłodniczą wynoszącą 640 W, tzn. system z 100 l/h odpowiada 64 kW mocy chłodniczej. Zaś nakład energii dla pompy wynosi ok. 4 W/kg wody. Cechą charakterystyczną chłodzenia adiabatycznego jest brak potrzeby uzdatniania wody. Ciecz została zastąpiona przez wysokie ciśnienie, które przynosi znacznie lepsze efekty. System chłodzenia adiabatycznego doprowadza do wydajności powietrza o wielkości 5000 m3/h. Może być napędzany wodą pochodzącą ze ścieku, sieci, zmiękczoną bądź całkowicie zdemineralizowaną.

System chłodzenia adiabatycznego to sprawny i efektowny sposób na obniżenie temperatury w urządzeniu. Wykorzystanie wody z sieci nie wymaga zastosowania specjalistycznej cieczy ani gazów. System zapewnia bezpieczeństwo i ochronę urządzeniom przed przegraniem i awarią. Chłodzenie adiabatyczne dostępne jest w sklepie Sternal International zapewniającym urządzenia najwyższej jakości.

śr. ocena 4.8 / głosów 4