Działanie i zalety automatu zmierzchowego

Wraz z zapadnięciem zmroku, ciemne ulice są rozświetlane przez latarnie. Również na placach, na wystawach sklepowych czy nawet wokół domów włączają się lampy, dzięki którym mrok przeradza się w jasność i nie musimy błądzić w ciemnościach. Służą temu automaty zmierzchowe – urządzenia, które automatycznie załączają oświetlenie. W jaki sposób działają i jakie są zalety ich stosowania?

Budowa i działanie automatu zmierzchowego

Urządzenie, którym jest automat zmierzchowy, składa się z obudowy ze specjalnym kołnierzem uszczelniającym. Automat jest montowany do podłoża dzięki dwóm wkrętom. Automat zmierzchowy posiada również pokrywę z uszczelką silikonową, która służy do jego zamknięcia. Urządzenie będzie odpowiednio działać pod warunkiem umieszczenia go w miejscu, w jakim mamy stały dostęp do światła dziennego. Porę uruchomienia automatu zmierzchowego można ustalić samodzielnie. Umożliwia to potencjometr – po obróceniu go w stronę księżyca, automat załączy się później, jeśli zaś chcemy, aby światło włączyło się wcześnie, obracamy go w stronę słoneczka. Jeżeli chcemy skontrolować pracę urządzenia, powinniśmy szczelnie przykryć automat, np. wykorzystując do tego pudełko. Nie wystarczy zakrycie czujnika palcem, ponieważ światło słoneczne może nadal przenikać. Automat zmierzchowy wyłącza się automatycznie o świcie.

Zalety z inwestycji w automat zmierzchowy

Główną zaletą inwestycji w automat zmierzchowy jest możliwość obniżenia rachunków za energię elektryczną. Bez automatu musielibyśmy załączać świetlenie wystawy czy instalacji reklamowej wychodząc z pracy, np. o godzinie 17.

Przez kilka godzin, aż do zmierzchu, niepotrzebnie płacilibyśmy za wykorzystanie energii elektrycznej. Automat zmierzchowy samodzielnie załączy oświetlenie, kiedy zrobi się ciemno. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy słońce zachodzi dużo później, niż jesienią i zimą – komentuje nasz rozmówca z firmy Elektryk.pl w Woli Duckiej.

Ciesząc się mniejszymi rachunkami, pozytywnie wpływamy także na środowisko naturalne. A to bardzo ważne w dzisiejszych czasach, kiedy natura jest już i tak narażona na wiele niebezpieczeństw.

W jaki sposób wybrać automat zmierzchowy?

Z racji szerokiego zastosowania automatów zmierzchowych, zarówno w domu, jak i zakładach pracy czy w przestrzeni publicznej, powinniśmy dokładnie przemyśleć, jakiego rodzaju automatu zmierzchowego potrzebujemy. Urządzenia mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, np. czujniki ruchu, które sprawdzają się m.in. na parkingach. Dlatego najpierw zapoznajmy się ze szczegółową ofertą, a dopiero później dokonajmy ostatecznego wyboru. Dzięki temu będziemy zadowoleni z pracy zakupionego automatu zmierzchowego.

śr. ocena 5 / głosów 4