Jak działa druk offsetowy?

Druk offsetowy, powszechnie nazywany również offsetem, to jedna z najczęściej stosowanych na skalą przemysłową odmian druku. Jaka jest jego zasada działania?

Podstawy działania druku offsetowego

Maszyna do druku offsetowego składa się z kilku zespołów drukujących, te z kolei składają się z trzech rodzajów wałków:

  • Formowego, na który nakładana jest matryca, czyli wzór do wydruku
  • Pośredniego, zwany również gumowym
  • Dociskowego, nazywanego również drukowym

Ponad wałkiem formowym znajduje się ponadto cały zestaw pomniejszych wałków, których zadaniem jest rozprowadzanie farby drukarskiej oraz roztworu nawilżającego – wałki te nazywamy układem farbowym. Standardowo maszyny do druku offsetowego posiadają cztery zespoły drukujące, każdy odpowiedzialny za druk w jednym z czterech kolorów drukarskich w palecie CMYK. Kolory te to odpowiednio:

  • C – Cyjan, czyli jasny odcień niebieskiego, czasem określany jako szarobłękitny lub sinoniebieski
  • M – Magenta (czyt: madżenta), czyli podobne do karmazynu lub fuksji połączenie czerwieni z niebieskim
  • Y – z ang. Yellow, czyli żółć. Kolor ten jest jednak nieco bledszy od klasycznej, nasyconej żółci
  • K – Czarny. Litera K pochodzi od angielskiego określenia Key colour.

-Niektóre z bardziej zaawansowanych maszyn drukarskich wyposażone są w jeszcze jeden zespół drukujący, odpowiedzialny za nakładanie lakieru, który utrwala druk i nadaje mu dodatkowe walory estetyczne – dodaje specjalista od druku z Agencji Reklamowej Admag.

Jak to działa?

Zasada działania druku offsetowego jest znacznie prostsza, niż może się wydawać po skomplikowanej budowie drukarki. Układ farbowy, złożony z kilku pomniejszych wałków dozuje na pokryty matrycą wałek formowy farbę drukarską. Dalej wałek formowy odbija wzór matrycy na wałku pośrednim, ten zaś na wałku drukowym. To właśnie ten wałek odpowiedzialny jest za pokrycie farbą przesuwających się pod nimi arkuszy. W jaki sposób jednak powstaje druk wielokolorowy? W końcu drukarka składa się z jedynie czterech zespołów drukujących. Czy to oznacza, że druk offsetowy może być wykorzystany jedynie do drukowania czterech kolorów? Oczywiście nie – należy pamiętać, że kolory można ze sobą mieszać, otrzymując w ten sposób bardzo szeroką paletę barw – np. ze zmieszania żółtego z cyjanem powstanie kolor zielony, w odcieniu uzależnionym od proporcji barw składowych. Proporcje te uzależnione są od wielkości punktów rastrowych znajdujących się na matrycy – im drobniejszy punkt, tym mniej farby się w nim znajduje. Dobierając punkty odpowiedniej wielkości możliwe jest uzyskanie kolorów o różnej rozpiętości tonalnej.

śr. ocena 5.2 / głosów 17