Jak dobrze wybrać samochód dla siebie?

Mały, duży, ekskluzywny, a może ekonomiczny? Jaki powinien być idealny samochód dla Ciebie? Podpowiadamy – na co warto zwrócić uwagę przed zakupem nowego samochodu, żeby nie zawiódł naszych oczekiwań i bezpiecznie przemierzył tysiące kilometrów.

Marzenie z dzieciństwa

Widziałeś tę scenę? Do salonu samochodowego wchodzi mężczyzna i niepewnie rozgląda się po lśniących nowością autach. Omiata wzrokiem duże rodzinne auta, na chwilę jego uwagę zwracają smukłe kształty sportowych marek, aż w końcu, na samym środku, widzi samochód, o którym marzył od dziecka. Podchodzi bliżej i wie, że jest idealny. Nagle, jak spod ziemi, wyrasta sprzedawca i mówi – Proszę się nie krępować, musi Pan do niego wsiąść i przekonać się, że to samochód doskonały w każdym calu. Ma 220 koni mechanicznych, w środku naturalna skóra, a prowadzi się jak marzenie…

Podniecony mężczyzna, z wypiekami na twarzy, wsiada do auta. Spogląda na zegary, przesuwa ręką po doskonale oszlifowanej desce rozdzielczej, kładzie rękę na kierownicy i już wie, że to jest model właśnie dla niego. Czuje, że to w tym aucie spędzi najbliższe kilkanaście lat swojego życia, a kto wie, może nawet razem z nim się zestarzeje?…

Życie to nie film!

Pewnie, tak samo jak ja, dobrze wiesz, że tak idealna wizja zakupu nowego samochodu możliwa jest tylko w filmach. W rzeczywistości wybór nowego auta przypomina bardziej małżeństwo z rozsądku niż płomienny romans. Zakup nowego auta to dla większości z nas poważna inwestycja, dlatego trzeba ją dobrze przemyśleć.

Po pierwsze, odpowiedz sobie na pytanie – Jakiego samochodu potrzebujesz?

Wielkość samochodu jest bardzo ważna. Musi być dopasowana nie tylko do planowanego sposobu użytkowania, ale także do wielkości naszej rodziny i trybu życia. Przemyśl: czy szukasz samochodu miejskiego, na długie trasy, a może terenówki na dzikie bezdroża. To pozwoli Ci wybrać, czy bardziej przyda Ci się hatchback, sedan, kombi, czy może suv. Uwzględnij też koszty zakupu paliwa, jeśli szukasz samochodu ekonomicznego, możesz zastanowić się nad zakupem diesla albo samochodu z instalacją LPG.

Jaka Marka

Gdy już wiesz, jaki rodzaj samochodu Cię interesuje – czas zacząć prawdziwe polowanie. Teraz na celownik musisz wziąć konkretne marki. Na tym etapie każdy z nas kieruje się nieco innymi kryteriami. Dla jednych ważna będzie niezawodność, dla drugich prestiż, a jeszcze inni będą kierować się ceną. Tylko pamiętaj, bez względu na to, jakimi zasadami się kierujesz, ważne żeby nowe auto Ci się podobało. Musisz przecież dobrze czuć się w swojej nowej maszynie. Gdy będziesz miał już kilku swoich faworytów – czas, żebyś sprawdził, jak Twoje przyszłe auto zachowuje się na drodze.

Jazda próbna

Nie wszystko jesteś w stanie sprawdzić w salonie. Są samochody bardziej i mniej wygodne, z twardym lub miękkim zawieszeniem i o różnej specyfice prowadzenia.

Dlatego, jak doradza pracownik firmy ADF Auto autoryzowanego dealera samochodów Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Abarth i IVECO  – Przed zakupem auta najlepiej samemu sprawdzić kilka różnych marek i modeli samochodów w trakcie jazdy próbnej. Pozwala to naszym Klientom poznać nie tylko możliwości samochodów, ale także skonfrontować wyobrażenie o poszczególnej marce z rzeczywistością.

Na koniec…

Wybór odpowiedniego auta to zadanie czasochłonne. Na pewno nie jest to jednak czas stracony! Przecież samochód to nie towar sezonowy, tylko maszyna na lata, dlatego im trafniej wybierzesz, tym dłużej i lepiej będzie Ci służył!

 

śr. ocena 6.7 / głosów 3