Jak dobrać akumulator do motocykla? Praktyczne porady

Sezon wiosenny zbliża się wielkimi krokami. To najlepszy moment na przygotowanie motocykla do regularnej jazdy. Jedną z rzeczy, nad którą powinniśmy się zastanowić, jest zakup odpowiedniego akumulatora.

Akumulator żelowy

Akumulatory żelowe cieszą się dobrą opinią wielbicieli jednośladów i są zdaniem wielu najlepszymi, w jakie możemy się zaopatrzyć. Elektrolit takiego akumulatora jest zagęszczony żelem krzemionkowym, co wpływa na polepszenie parametrów pojemnościowych, maksymalną głębokości rozładowania oraz zakres kątów przechyłu, w jakich akumulator jest zdolny pracować.

Użytkownicy akumulatora żelowego zyskują gwarancję dużego zapasu mocy, fabrycznej szczelności i swobody instalacji, nawet pod kątem 90 stopni. Maksymalny okres pozostawania bez kontroli wynosi aż 4 miesiące, co w przypadku sezonowości użytkowania motocykli jest szczególnie istotne. Oznacza to bowiem, że odstawiony na pół roku jednoślad wystarczy podładować tylko raz w czasie przerwy eksploatacyjnej, by wraz z nadejściem wiosny dało się go bez problemu uruchomić – objaśnia ekspert hurtowni akumulatorów Bat Profi.

Akumulator AGM

Technologia AGM polega na ,,uwięzieniu” elektrolitu we włóknie szklanym, co wpływa na polepszenie parametrów akumulatora. Nabywając akumulator AGM mamy dwie możliwości – wybór konstrukcji zalanej elektrolitem na etapie fabrycznym lub model suchoładowany, do którego załączone są pojemniki z elektrolitem. ,,Akumulatory suchoładowane wymagają samodzielnego zalania i mają nieco niższą tolerancję na kąt przechyłu, standardowo do 45 stopni. Ich otwory wlewowe są zamykane przy pomocy specjalnej nakładki, co zapewnia szczelność całego układu” – zauważa specjalista Bat Profi.

Akumulator kwasowo-ołowiowy

Poza akumulatorami żelowymi i AGM, w sprzedaży znajdziemy też klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe. Wykorzystuje się je przede wszystkim w motocyklach starszego typu, które nie dysponują dodatkowym wyposażeniem. ,,Akumulator kwasowo-ołowiowy bywa postrzegany jako przestarzały, ale wciąż stanowi cenną alternatywę dla nowszych rozwiązań. Z jego dobrodziejstw korzystają zwłaszcza sympatycy starszych modeli jednośladów z instalacją 6-woltową. Zaletą tego typu akumulatora jest też jego niska cena” – podsumowuje przedstawiciel Bat Profi.

śr. ocena 6 / głosów 5