Do czego służy szczeciniarka?

Skóra świni pokryta jest szczeciną, jednak gdy kupujemy np. słoninę, skóra jest pozbawiona włosków. Usuwa się je podczas szczecinowania. Profesjonalna i wydajna linia do szczecinowania stanowi ważny element wyposażenia każdej ubojni. Z tego tekstu dowiesz się, na czym polega szczecinowanie, jaki sprzęt się do tego wykorzystuje i jak skonstruowane są szczeciniarki dla przemysłu mięsnego.

Jak działa szczeciniarka?

Szczeciniarka to roboczy element wchodzący w skład automatycznej linii szczecinującej lub zestawu do szczecinowania – w zależności od tego, które rozwiązanie jest stosowane w danej ubojni. Urządzenie pozwala szybko oczyścić tuszę wieprzową ze szczeciny, a tym samym ponieść higienę oraz estetykę produktu oferowanego konsumentom.

Do usuwania szczeciny służą specjalne gumowe łapy wyposażone w żyletki. Obracają one tuszę, dzięki czemu szczeciniarka całkowicie automatycznie usuwa włoski z każdej strony obrabianego surowca. Ładowanie tuszy na szczeciniarkę oraz wyładowywanie jej na stół roboczy także nie wymagają udziału człowieka.

Szczeciniarki, a właściwie całe zestawy lub linie do szczecinowania, bardzo przyspieszają pracę – mówi ekspert z firmy Jugema, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań dla przemysłu spożywczego i gastronomii. – Maksymalna wydajność linii szczecinującej wynosi 200 tusz na godzinę. Aby osiągnąć taki rezultat, stosuje się kaskadowy układ dwóch szczeciniarek. Szczecinowanie jednej tuszy zajmuje nie więcej niż 30 sekund.

Budowa szczeciniarki

Wszystkie szczeciniarki oferowane przez firmę Jugema mają taką samą długość (145 cm). Różnią się natomiast szerokością, która jest uzależniona od wielkości kotła. Im większa oczekiwana wydajność układu, tym większy kocioł jest potrzebny, a więc też szersza szczeciniarka.

Niezależnie od rozmiarów urządzenie to składa się następujących elementów:

  • korpus nośny – utrzymuje i stabilizuje urządzenie
  • kosz podtrzymujący,
  • kosz załadunkowy,
  • wał roboczy – obrotowy element, na którym mocowane są łapy i żyletki,
  • zespół napędu wału roboczego zapewniający 122 obroty na minutę,
  • układ hydrauliczny sterujący załadunkiem i wyładunkiem tuszy,
  • skrzynia sterownicza,
  • układ spryskiwania wodą, która usuwa włoski z oczyszczanej tuszy.

Urządzenie waży około 700 kilogramów. Maksymalna masa tuszy to 220 kilogramów. Całość cechuje się prostotą i solidnością konstrukcji. Użyte materiały zapewniają długą żywotność, higienę i łatwe utrzymanie szczeciniarki w czystości. Maszyna, stanowiąc element zestawu lub linii szczecinującej, zapewnia dokładne oczyszczanie tuszy przy zachowaniu wysokiej wydajności.

śr. ocena 5 / głosów 7