Do czego służy armatura kriogeniczna?

Pojęcie cieczy kriogenicznych być może nie jest powszechnie znane, jednak są one bardzo szeroko stosowane – zarówno w przemyśle, jak i w codziennym życiu. To skroplone gazy, m.in. uniwersalny gaz ziemny. Do ich transportu i przechowywania konieczne są urządzenia o wyjątkowej szczelności nazywane armaturą kriogeniczną. Dowiedz się więcej o jej zastosowaniu i właściwościach.

Czym jest armatura kriogeniczna?

Armatura kriogeniczna to urządzenia i elementy stosowane wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze skroplonymi gazami, czyli cieczami kriogenicznymi. Jakie wyroby obejmuje ta kategoria? To przede wszystkim:

  • zawory,
  • rurociągi,
  • zbiorniki,
  • instalacje do przechowywania i transportu cieczy kriogenicznych oraz innych wymagających substancji.

Wszystkie urządzenia określane mianem armatury kriogenicznej wyróżniają się wyjątkową szczelnością. Zbiorniki muszą być też odpowiednio izolowane, ponieważ dla utrzymania stanu ciekłego np. gazu ziemnego potrzebna jest bardzo niska temperatura. Jak mówi przedstawiciel Przedsiębiorstwa Ceres:

Ważne, by wszystkie elementy instalacji służącej do przewozu lub przechowywania skroplonych gazów i innych podobnych substancji wyróżniały się odpowiednimi parametrami i najwyższą jakością. Tylko wtedy możliwe jest zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i pożądanych właściwości chronionego czynnika.

Gdzie i w jaki sposób stosowana jest armatura kriogeniczna?

Stosowanie odpowiednich urządzeń i systemu zabezpieczeń jest konieczne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze skroplonym gazem ziemnym lub innymi gazami w formie płynnej, a także oparami lub powietrzem. Armatura kriogeniczna jest niezbędna zarówno przy ich transporcie, jak i przy wielu procesach technologicznych. Jednym z nich jest tzw. regazyfikacja, czyli kontrolowana zmiana stanu skupienia substancji z płynnej na gazową. Proces ten odbywa się poprzez jej ogrzewanie i wymaga szczególnej ostrożności, gdyż gaz zwiększa wówczas swoją objętość. Zastosowanie specjalnych elementów armatury jest też konieczne przy magazynowaniu podobnych substancji.

Wymagane parametry armatury kriogenicznej

Normy dotyczące armatury kriogenicznej dotyczą nie tylko jej ponadprzeciętnej szczelności. Przepisy określają, że wszystkie jej elementy, by być dopuszczonymi do użytku z gazem ziemnym, muszą być wykonane ze stali nierdzewnej lub brązu. Zawory kriogeniczne muszą być też ognioodporne i wyposażone w odpowiednie certyfikaty. Decydując się na zakup tego typu armatury, warto więc stawiać tylko na renomowanych producentów i dystrybutorów, którzy gwarantują zachowanie najwyższej jakości produktów.

śr. ocena 5 / głosów 5