Do czego służą opalarki?

Opalarki określa się jako elektronarzędzia niezastąpione do wykonywania niektórych prac, które wykonują rzemieślnicy, rolnicy, czy po prostu majsterkowicze. Najczęściej wykorzystywane są do podgrzewania, czyszczenia oraz lutowania, a także odmrażania, czy suszenia. Najnowsze opalarki to elektronarzędzia o wysokiej mocy, które mają funkcję kontroli ciepła, co ułatwia prace. A jakie prace najczęściej wykonujemy przy pomocy opalarki?

Usuwanie starej farby i lutowanie

Przy pomocy nowoczesnej opalarki, której temperatura pracy wynosi nawet 600°C, możemy usunąć powłokę wykonaną z prawie wszystkich farb olejnych. Opalarka nadaje się także do usuwania lakierów do drewna oraz farb na bazie rozpuszczalników. Te ostatnie wykorzystywane są najczęściej do malowania balkonów, tarasów, płotów, czy balustrad ze względu na wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych. Instrukcje opalarek wskazują zwykle, że farbę należy rozmiękczyć z odległości kilku centymetrów gorącym powietrzem, a następnie od razu usunąć powłokę szpachelką, czy innym podobnym narzędziem. Resztki farby w narożnikach, czy załamaniach, najlepiej usunąć drucianą szczotką. Dobra opalarka sprawdza się także do miękkiego lutowania. Miejsce, które będziemy lutować, podgrzewamy do około 300°C (w razie potrzeby przed przystąpieniem do prac miejsce należy odtłuścić). Gdy lutowany element osiągnie wymaganą temperaturę, dodajemy topnik. Opalarką możemy też rozłączyć lutowane połączenie – tu temperatura powinna być jednak dwa razy wyższa.

Zgrzewanie tworzyw sztucznych, formowanie, spawanie

Za pomocą gorącego powietrza, które generuje opalarka, możemy zgrzewać połączenia elementów z tworzyw sztucznych. Uniwersalna opalarka nadaje się na przykład do łączenia pasów plandek. Jak mówi nam przedstawiciel firmy S.M.R. „ROLMASZ” Marek Gołębiewicz z Żar, gorącym powietrzem można także formować rury, drążki, a nawet płyty z tworzyw sztucznych. Temperatura formowania zależy oczywiście od grubości elementu, a także rodzaju materiału, z którego został on wykonany. Trzeba przy tym pamiętać, że gdy podgrzewamy rury wykonane z syntetyków, należy robić to równomiernie, a nie tylko w jednym miejscu, od jednej strony. Tworzywa sztuczne można także „spawać” – cudzysłów nie jest tu przypadkowy, ponieważ niektórzy fachowcy uważają, że to określenie powinno być używane wyłącznie do wykonywania połączeń metali. Zgrzewać i spawać możemy przedmioty wykonane na przykład z PCW, polietylenu, polipropylenu. Na koniec warto też wspomnieć o innych zastosowaniach opalarek. Mogą służyć do rozpalania grilla, gięcia (tworzyw sztucznych drewna, miedzi), osuszania, obkurczania kabli, dezynfekcji metalowych elementów, usuwania wosku ze świeczników, czy spodów nart. Zastosowań opalarek jest więc bardzo wiele.

śr. ocena 5 / głosów 5