Do czego służą cylindry hydrauliczne?

Cylindry hydrauliczne zaliczane są do elementów specjalistycznych, przy których pomocy możliwe jest podnoszenie większych i bardzo ciężkich ładunków. Wykorzystuje się je także do przeciągania i przesuwania towarów o dużej masie. Właśnie dlatego są uznawane za elementy o szerokim zastosowaniu. Ciekawostką jest fakt, że mogą być zastosowane w każdej płaszczyźnie, również pod wodą.

Cylindry hydrauliczne – charakterystyka

Cylindrami hydraulicznymi nazywa się siłowniki, które mają bardzo duży udźwig i są w stanie udźwignąć ciężar od 4 do nawet 1100 ton. Bardzo często są one wykorzystywane w stoczniach, podczas budowy mostów w hutnictwie, jak i w trakcie wykonywania remontów. Wyróżnia się ich cztery podstawowe rodzaje:

  • cylindry aluminiowe,
  • cylindry z tak zwanym powrotem sprężynowym,
  • siłowniki hydrauliczne kompaktowe,
  • cylindry dwustronnego oraz jednostronnego działania.

Jak działa standardowy cylinder hydrauliczny? Jego funkcjonowanie jest niezwykle proste i polega na zamianie energii ciśnienia cieczy, która jest mu dostarczana, na energię ruchu postępowego lub też na energię ruchu postępowo-zwrotnego.

Cylindry hydrauliczne – podział

Na rynku dostępne są dwa rodzaje cylindrów – działające jednostronnie lub dwustronnie.
Podczas wykorzystania cylindrów działających jednostronnie praca ich elementów odbywa się wyłącznie w jednym kierunku. Podczas wykorzystania cylindrów dwustronnych poruszają się one w obydwu kierunkach. Wymuszenie ruchu powrotnego na tłoku w przypadku cylindra hydraulicznego jednostronnego odbywa się poprzez usunięcie z komory cieczy. Efekt ten może być uzyskany za sprawą sprężyny, która zostaje ściskana podczas ruchu. Wówczas jeżeli tłok wykona swój ruch i przestaje oddziaływać na sprężynę, zapewnia mu ona możliwość powrotu do pozycji wyjściowej. 

Cylindry hydrauliczne – co je wyróżnia?

Jak zauważa specjalista z firmy Zakład Hydrauliki Siłowej:

Cylindry hydrauliczne stanowią jedne z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań dostępnych w hydraulice siłowej. Dzięki nim wykonywanie codziennych zadań staje się dużo łatwiejsze, a wszystko dzięki dużej sile udźwigu, jaką dysponują. Przy ich pomocy możliwe jest nie tylko podnoszenie dużych ciężarów – nawet do 1100 ton – ale również ich przesuwanie czy przyciąganie. Ten rodzaj hydrauliki jest niezwykle uniwersalny, istnieje możliwość wykorzystywania go również i pod wodą – dodaje.

Decydując się na wybór cylindra hydraulicznego, trzeba dopasować go do potrzeb wynikających z późniejszego wykorzystania. Przede wszystkim należy uwzględnić siłę udźwigu, która mieści się w przedziale od 4 do 1100 ton. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest rodzaj cylindra. Aby cylindry hydrauliczne działały poprawnie, trzeba pamiętać również o odpowiedniej konserwacji oraz wykonywaniu okresowych przeglądów. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniej firmy serwisującej, która w profesjonalny sposób zajmie się usuwaniem powstałych usterek.

śr. ocena 5 / głosów 5