Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na grawerowanie biżuterii?

Obrączka, sygnet, nieśmiertelnik, zegarek – każdy z tych elementów biżuterii można ozdobić symbolicznym grawerem. Jest to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza jeżeli będzie to prezent dla bliskiej nam osoby. Z pewnością okaże się czymś wyjątkowym i zapamięta go na całe życie. W tym artykule przedstawiamy kilka argumentów, dlaczego warto zdecydować się na grawerowanie biżuterii. Zapraszamy.

Czym jest grawerowanie?

Grawerowanie jest jednym z najstarszych sposobów dekorowania i sięga czasów, kiedy na Ziemi żyli ludzie pierwotni. Pozostawiali oni po sobie ślady dzięki ryciu w skale, kawałkach drewna lub kościach zwierząt. Te odkrycia są cenną wartością dla historyków, dla jubilerów – dodatkową informacją dotyczącą grawerowania. Obecnie do wykonania tej czynności używa się zupełnie innych narzędzi. Rozwój technologii pozwolił wykorzystać w tym celu komputery, które zapewniają bardzo dużą dokładność dopracowania detali, a proces jest o wiele mniej czasochłonny niż przed wiekami. To, co zostało do dziś, to sens i znaczenie grawerowania, które pozwala zostawić, utrwaloną narzędziem na części metalu, pamiątkę.

Jakie elementy biżuterii poddawane są grawerowaniu?

Najczęściej grawerowanymi elementami biżuterii są m.in. obrączki, na których zapisuje się imiona pary młodej oraz datę ślubu. Zdarza się jednak, że nowożeńcy decydują się na bardziej oryginalny wzór, ale wybierając go, trzeba pamiętać, że zostanie on na zawsze. Decyzja o grawerowaniu powinna być zatem bardzo dobrze przemyślana.

Oprócz obrączek grawery pojawiają się na innych elementach biżuterii, np. na pudełkach na biżuterię, sygnetach, nieśmiertelnikach, a także na zabawkach dla dzieci, takich jak: grzechotki, smoczki i łyżeczki (jako prezent na chrzciny), na bransoletkach, wisiorkach, sztućcach, długopisach czy zapalniczkach.

Grawerowanie komputerowe i manualne

Wspomniane zostały komputery, które są bardzo przydatne w procesie grawerowania biżuterii. Umożliwiają one bowiem wykonanie wzoru z ogromną precyzją, ale ten sam wzór może dotyczyć kilku elementów.

Niepowtarzalny grawer można osiągnąć wykorzystując grawerowanie ręczne, dzięki czemu biżuteria zyska znacznie na wartości i będzie mieć status bardzo osobistego elementu – zauważa właściciel firmy MARGRAW z Piaseczna, która specjalizuje się w grawerowaniu laserowym i mechanicznym oraz frezowaniu i piaskowaniu.

śr. ocena 5 / głosów 3