Dlaczego warto naprawiać auto w nieautoryzowanym serwisie

Choć wydawać by się mogło, że autoryzowane serwisy to najlepsze miejsce do naprawy swojego pojazdu, to jednak warto rozważyć też inne rozwiązanie, jakim jest wybór niezależnego warsztatu. Niejednokrotnie charakteryzują się one równie wysoką jakością świadczonych usług, a wyróżniają się bardzo korzystnymi cenami. Przekonujemy, dlaczego warto naprawiać samochód w nieautoryzowanym serwisie.

Który wybrać?

Wielu właścicieli aut staje przed dylematem, czy w razie ewentualnej usterki lepiej udać się z nią do autoryzowanego serwisu, czy znajomego lub polecanego mechanika. Duże znaczenie dla podejmowania decyzji mają różnice w kosztach naprawy.

Serwisowanie samochodu jest znaczną częścią kosztów jego utrzymania. Z tego powodu kierowcy często unikają wizyt u mechanika, a jeśli już są do tego zmuszeni, to szukają jak najtańszych rozwiązań. Jednym z nich jest zrezygnowanie z usług autoryzowanego serwisu na rzecz tego nieautoryzowanego – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę FORDSŁAWEK KATOWICE.

Zalety serwisu niezależnego

Nie da się ukryć, że głównym powodem korzystania z usług nieautoryzowanego serwisu są względy oszczędnościowe. Taniej, jednak nie zawsze oznacza gorzej – wiele takich serwisów może pochwalić się wysoką jakością i skutecznością świadczonych usług. Aby mieć pewność, że pracujący tam fachowcy z łatwością poradzą sobie z usterkami w waszym pojeździe, warto korzystać z usług tych serwisów, które specjalizują się w konkretnej marce. Da wam to pewność, że mechanicy zajmujący się waszym autem znają jego specyfikę i wiedzą jak naprawić to, co uległo awarii.

W serwisach niezależnych pracuje wielu wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Część z nich ma za sobą doświadczenie w serwisach autoryzowanych poszczególnych marek, co pomogło im w wyspecjalizowaniu się w ich naprawie.

Serwis nieautoryzowany a gwarancja

Właściciele nowych samochodów, które posiadają gwarancję, często zastanawiają się, czy mogą korzystać z usług serwisów nieautoryzowanych. Jak mówi Rozporządzenie Komisji Europejskiej, można bezpiecznie naprawiać i serwisować samochody poza siecią ASO bez ryzyka utraty gwarancji. Trzeba jednak mieć świadomość, że nieautoryzowany warsztat musi spełniać pewne wymogi jakościowe, aby po skorzystaniu z jego usług nie utracić gwarancji. Zaliczają się do nich:

  • posiadanie odpowiedniego wyposażenia,
  • używanie części akceptowanych przez producenta pojazdu,
  • stosowanie procedur zgodnych z procedurami autoryzowanych serwisów.

Co ważne, jeśli bezpośrednią przyczyną usterki było serwisowanie lub naprawa, które przeprowadzono wadliwie, bądź niezgodnie ze specyfikacją producenta, autoryzowany serwis może odmówić naprawy pojazdu w ramach gwarancji. Dlatego, na wszelki wypadek, decydując się na naprawę samochodu poza ASO, trzeba dopilnować, by w książce serwisowej samochodu umieszczone zostały wpisy potwierdzone dokumentacją. Będzie ona dowodem na to, że przegląd lub naprawa przeprowadzone zostały zgodnie z zaleceniami, przy użyciu zatwierdzonych przez producenta części zamiennych.

śr. ocena 5 / głosów 3