Dlaczego warto korzystać z oryginalnych części zamiennych do maszyn leśnych?

Maszyny leśne, podobnie jak każde, zaawansowane technologicznie urządzenie mechaniczne, prędzej czy później może ulec awarii. Najczęściej jest to wynikiem zwykłego zużywania się poszczególnych części. W obliczu takich sytuacji powstaje dylemat dla właściciela: kupić zamienniki, czy może wykosztować się na oryginalne części? W niniejszym artykule przedstawimy zalety tego drugiego rozwiązania.

Część oryginalne a zamienniki – gdzie tkwi różnica?

Normalną praktyką jest, że producenci maszyn nie wytwarzają poszczególnych części samodzielnie, lecz zlecają to innym firmom. Ci sami podwykonawcy, którzy produkują oryginalne części zamienne mogą wytwarzać identyczne komponenty, które będą sprzedawane jako zamienniki – jedyną różnicą między nimi a oryginałami jest brak logo producenta całej maszyny. Takie części nazywamy terminem Original Equipment Manufacturer. Wyróżniamy jeszcze dwie kategorie zamienników: Original Equipment Quality, czyli części wytwarzane przez firmę, która również dostarcza komponenty do montażu nowych maszyn, ale nie tego samego rodzaju, oraz Aftermarket, czyli niskiej jakości podróbki, które nie posiadają żadnych certyfikatów. Kupno produktów ostatniej kategorii jest stanowczo odradzane przez wszystkie serwisy.

Dlaczego warto kupować oryginalne części?

Z powyższego wyjaśnienia wynika, że między oryginalnymi częściami, opatrzonymi logo, a zamiennikami wytwarzanymi przez tego samego podwykonawcę nie ma żadnej różnicy – wykonywane są one według tego samego projektu, z tych samych materiałów, posiadają nawet te same certyfikaty wydawane przez uprawnione instytucje badawcze. Do tego są zdecydowanie tańsze od części oryginalnych. Czemu więc warto jednak wybrać oryginały, zamiast zamienników? Po pierwszego dlatego, że jakość części jest potwierdzona przez producenta maszyny – wystarczy nam informacja o tym, że część jest oryginalna, byśmy zyskali pewność, że jest ona dokładnie taka sama, jak komponent wykorzystany w produkcji maszyny. Po drugie: używając oryginalnych części nie tracimy udzielonej przez producenta maszyny gwarancji.

Nawet jeśli w naprawie wykorzystamy części zamienne identyczne z oryginalnymi, producent maszyny może uznać to za złamanie warunków gwarancji – wyjaśnia specjalista z firmy Kompania Leśna Jeżeli dysponujemy nową maszyną, która uległa awarii w wyniku wad fabrycznych, jedyną rozsądną opcją jest kupno oryginalnych części zamiennych, sygnowanych przez producenta.

śr. ocena 5 / głosów 3