pellet

Dlaczego pellet to dobry materiał grzewczy?

Pellet powstaje z odpadów roślinnych, głównie przemysłu leśnego i rolnego. Jest to materiał odnawialny, który ma bardzo wysoką wartość energetyczną, a do tego spala się niemal w całości. Niewielką ilość popiołu, która pozostaje po spalaniu pelletu, można wykorzystać jako ekologiczny nawóz. Czy to wszystkie argumenty przemawiające za tym, że pellet to doskonały materiał grzewczy? Okazuje się, że nie!

Jak powstaje pellet?

Skrawki drewna i trociny, słoma, a nawet pestki i łuski słonecznika – to odpady, które są wykorzystywane do produkcji pelletu. W pierwszej kolejności są suszone i rozdrabniane, a następnie zagęszczane za pomocą wysokiego ciśnienia. Tak powstają pelletowe granulki o średnicy 6-10 mm i długości do kilku centymetrów, o niskiej zawartości wilgoci. Co ważne, wysokiej jakości pellet drzewny nie zawiera żadnych chemicznych dodatków. Trociny sklejają się dzięki ligninie, która uwalnia się pod wpływem wysokiej temperatury i działa jak naturalny klej. Dzięki temu podczas spalania pelletu nie wytwarzają się substancje smolne.

Granulat pakowany jest w 15 kg worki, dzięki czemu znacznie łatwiej wsypać opał do zasobnika kotła pelletowego. Taki sposób pakowania ułatwia również przechowywanie – ponieważ pellet jest zabezpieczony, nie wymaga składowania w specjalnym pomieszczeniu, wystarczy jedynie chronić worki przed wilgocią. To wszystko sprawia, że jest to jeden z najpopularniejszych materiałów grzewczych.

Palenie pelletem w piecu – czy to się opłaca?

Pellet uznawany jest za najefektywniejsze źródło energii. Ten wysokiej jakości cechuje się wartością energetyczną nawet na poziomie 19500 kJ/kg. Jednocześnie podczas spalania pelletu powstaje minimalna ilość popiołu – zaledwie 0,5-1,5% (z jednej tony pelletu – kilka kilogramów popiołu). Co więcej, ze względu na naturalne pochodzenie tego materiału grzewczego, popiół z pelletu może być wykorzystany jako naturalny nawóz, a więc nic się nie marnuje.

Nowoczesne kotły na pellet producenta kotłów c.o. Pellux są w pełni zautomatyzowane, co oznacza, że obsługa kotła ogranicza się do wsypania opału do podajnika oraz sporadycznego usunięcia popiołu. Przy zbiorniku o pojemności od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów, pełne zapełnienie gwarantuje nieprzerwaną pracę kotła nawet do tygodnia. Dzięki inteligentnemu sterowaniu odpowiednie dawki opału za pomocą podajnika są podawane automatycznie, co zapewnia ekonomiczne zużycie paliwa. Dlatego palenie w kotle pelletem jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne, a pellet jest doskonałym materiałem grzewczym.

śr. ocena 0 / głosów 0