czysta woda w basenie - chemia basenowa

Dlaczego nie należy pływać w brudnym basenie?

Pływanie w basenie ma wiele zalet – relaksuje, ochładza w gorące dni, a ponadto wpływa pozytywnie na kręgosłup. Wiele osób traktuje pływanie jak formę treningu cardio, zwiększającego wydajność organizmu i wzmacniającego mięśnie. Niestety, czasem wizyta na basenie może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Zanieczyszczona woda może być siedliskiem groźnych drobnoustrojów, dlatego tak ważne jest świadome wybieranie kąpielisk z których chcemy korzystać.

Co znajduje się w brudnej wodzie basenowej?

Wilgotne środowisko jest doskonałym miejscem do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów. Co zrozumiałe, więcej zanieczyszczeń powstaje w basenach publicznych, z których korzysta wiele osób. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważne jest dokładne umycie ciała przed i po skorzystaniu z basenu. W związku z tym, w wodzie basenowej powstaje mieszanka składająca się nie tylko z drobnoustrojów, martwego naskórka i różnego rodzaju wydzielin, ale też z resztek kosmetyków (nie zmyty makijaż, pianki do włosów, antyperspiranty, kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi), a nawet leków (np. pozostawione na skórze maści lecznicze).

Należy zawsze zwracać uwagę na jakość wody w basenie – odpowiednia do kąpieli będzie czysta i klarowna. Wszelkie zanieczyszczenia, na przykład w postaci śliskiej warstwy na ścianach lub podłodze, to sygnał, że basen nie jest dobrze dezynfekowany i filtrowany. Każdy basen, zarówno publiczny, jak i prywatny, powinien być regularnie oczyszczany za pomocą specjalnej chemii basenowej na bazie chloru lub tlenu. Tego typu preparaty ograniczają namnażanie się baterii oraz rozwój grzybów.

Infekcje i choroby, które można złapać na basenie

Najbardziej narażone na infekcje i choroby, które można „wynieść” z basenu są osoby z obniżoną odpornością, a także dzieci i seniorzy. Wśród najczęściej spotykanych dolegliwości związanych z wizytą na basenie, wymienić należy różnego rodzaju choroby skórne, infekcje dróg moczowo-płciowych, podrażnienia i infekcje oczu. W kontekście korzystania z basenu najczęściej mówi się o grzybicy stóp, którą można zarazić się podczas chodzenia boso po terenie kąpieliska. Jednak należy pamiętać o tym, że do zakażenia grzybicą, bakteriami i wirusami może dojść również w samej wodzie basenowej. Co więcej, niektóre z tych wirusów, kojarzone są błędnie z możliwością zakażenia wyłącznie drogą płciową, dlatego tak ważna jest świadomość na temat potencjalnego zagrożenia i wiedza, jak mu zapobiegać.

Na basenie z zanieczyszczoną wodą można zarazić się m.in.:

  • bakterią kałową,
  • wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
  • grzybicą pochwy,
  • bakteriami beztlenowymi, powodującymi waginozę bakteryjną,
  • chlamydią,
  • rotawirusami.

Jak oczyszcza się wodę basenową?

Dbanie o dobrą jakość wody w basenie wymaga zastosowania chemii basenowej, jednak równie ważny jest sprawny system filtracji. Podstawą jest utrzymanie pH wody na poziomie 7,0-7,4. W wodzie o odpowiednim pH zadziałają skutecznie środki do dezynfekcji, ale jest ona też po prostu przyjazna dla skóry (co jest szczególnie istotne dla alergików) i dla wyposażenia basenu. Na poziom pH wody w basenie duży wpływ ma pogoda oraz temperatura powietrza – tłumaczy przedstawiciel firmy Chemoform Polska, specjalizującej się w dystrybucji produktów do czyszczenia basenów.

Po uregulowaniu pH wody na pożądanym poziomie oraz ewentualnym oczyszczeniu filtra, można przejść do dezynfekcji wody. Chlor jest bardzo skuteczny – pozostawia wodę czystą przez długi czas. Dostępne są preparaty na bazie chloru w tabletkach, granulacie oraz w płynie. Zależnie od potrzeb, można wykorzystać środki na bazie chloru działające szybko (tzw. szok) lub preparaty o przedłużonym działaniu. Pierwsze pomogą szybko oczyścić brudny basen i podnieść poziom chloru, a drugie używa się do dezynfekcji podtrzymującej efekt. Chlor, ze względu na właściwości drażniące oczy i skórę oraz specyficzny zapach, może powodować reakcje alergiczne lub ogólny dyskomfort podczas stosowania. Alternatywą dla chloru jest aktywny tlen do dezynfekcji, który działa podobnie do chloru, ale pozbawiony jest jego mocnego zapachu i nie drażni skóry.

Dezynfekcja wody to nie wszystko – należy jeszcze zabezpieczyć basen przed rozwojem glonów (specyficzna śliska narośl np. na ścianie basenu jest sygnałem, że doszło do rozwoju glonów), a także przeprowadzić koagulację, aby zebrać najmniejsze zanieczyszczenia. Warto pamiętać, że nawet regularna dezynfekcja basenu nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeżeli nie zadbamy o regularne oczyszczanie filtra.

Metody zapobiegania zakażeniom w trakcie korzystania z basenu

Podczas korzystania z basenu trzeba pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny – po to, aby chronić zdrowie swoje oraz innych osób. Oprócz wzięcia prysznica przed i po kąpieli w basenie, warto nosić klapki, które ochronią stopy przed kontaktem z drobnoustrojami na podłodze oraz w brodziku prysznica. Po umyciu pod prysznicem zaleca się szybką zmianę mokrego stroju na suche ubrania. Nie jest wskazane zbyt długie przebywanie w mokrym kostiumie ze sztucznych materiałów – nie przepuszcza on powietrza, co powoduje wzrost wilgoci i tworzy dobre warunki do rozwoju grzybów.

śr. ocena 0 / głosów 0