Dlaczego lepiej naprawić laptop niż kupować nowy?

Dlaczego lepiej naprawić laptop niż kupować nowy?

Według statystyk przeciętny Polak spędza przed komputerem około 2,5 godzin dziennie. Jeżeli jednak laptop służy ci nie tylko do rozrywki, ale także do pracy, prawdopodobnie działa ponad 8 godzin każdego dnia. Nic więc dziwnego, że po kilku miesiącach lub latach intensywnej eksploatacji sprzęt odmawia posłuszeństwa. Jeżeli właśnie doświadczasz buntu swojego komputera, zamiast kupować nowy, weź pod uwagę naprawę starego.

Obecnie wśród użytkowników sprzętu elektronicznego panuje bardzo silne przekonanie, że zepsute urządzenia lepiej wymieniać, niż naprawiać. Takie postępowanie nie jest jednak ani opłacalne, ani ekologiczne – przekonuje nasz rozmówca z serwisu komputerów HEL KOM w Pruszkowie. Poniżej postaramy się wyjaśnić, dlaczego lepiej naprawić zepsutego laptopa, niż kupować nowy.

Naprawa laptopa się opłaca

Z reguły nie mamy wątpliwości co do konieczności naprawy, kiedy szwankuje sprzęt objęty gwarancją. W takiej sytuacji naprawa laptopa jest darmowa i jedyną niedogodnością jest konieczność oczekiwania na zwrot zreperowanego komputera. Choć serwis pogwarancyjny nie jest bezpłatny, z wielu względów stanowi rozwiązanie rozsądniejsze niż kolejny zakup.

Najważniejsze są oczywiście czynniki ekonomiczne. Za naprawę z wymianą uszkodzonych podzespołów w laptopie zawsze zapłacimy znacznie mniej, aniżeli za całkowicie nowy sprzęt ze sklepu. Ceny fabrycznie nowych komputerów zaczynają się co prawda od około 1500 zł, jednak w takiej kwocie możemy nabyć co najwyżej prostą maszynkę do przeglądania Internetu. Profesjonalny, mocny i wydajny sprzęt komputerowych to wydatek rzędu 2500 zł wzwyż.

Zanim zdecydujesz się na tak poważną inwestycję, poproś w serwisie o wycenę naprawy twojego starego urządzenia. Profesjonalne firmy przeprowadzają dokładną diagnostykę z wyceną reperacji, co nie zobowiązuje cię jeszcze do skorzystania z usługi, ale daje możliwość porównania kosztów naprawy z ceną nowego sprzętu. Nawet jeżeli w starym laptopie uszkodzeniu uległa płyta główna lub karta graficzna, czyli najdroższe podzespoły, naprawa i tak będzie o wiele tańsza od wymiany komputera.

Naprawa laptopa to wygoda

Jeżeli używałeś tego samego komputera od dłuższego czasu, jest on dokładnie skonfigurowany pod kątem twoich preferencji i zawiera olbrzymią ilość danych, których nie chciałbyś stracić. A zatem wygoda, jaką daje możliwość natychmiastowej kontynuacji pracy po odbiorze z serwisu, to kolejny argument przemawiający za naprawą laptopa. Choć nowy sprzęt może wydawać się atrakcyjny i kuszący, miej na uwadze, że jego sprawna obsługa będzie wymagała przyzwyczajenia i uczenia się na nowo rozwiązań zastosowanych w danym modelu.

Oczywiście, możesz wybrać nowy laptop, który będzie spełniał wszystkie twoje oczekiwania pod względem wagi, układu przycisków funkcyjnych, designu i wszystkich innych parametrów. Jest to jednak możliwe wyłącznie pod warunkiem dysponowania nieograniczonymi środkami finansowymi.

Podsumowując, zepsutego laptopa zawsze lepiej naprawić, aniżeli wymieniać na nowszy model. Oddając swój komputer do serwisu oszczędzasz pieniądze i czas niezbędny na przyzwyczajenie do innego sprzętu, a dodatkowo chronisz środowisko przed i tak bardzo dużą produkcją elektrośmieci.

śr. ocena 5 / głosów 1