kotły na pellet

Dlaczego coraz więcej osób wybiera kotły na pellet?

Popularność pelletu jako materiału opałowego stale rośnie – coraz więcej osób prywatnych, a także przedsiębiorców decyduje się na zainstalowanie kotła na pellet w domach prywatnych, budynkach użyteczności publicznej, usługowych i zakładach przemysłowych, a produkcja tego rodzaju biomasy nieustannie się zwiększa. Co sprawiło, że ten rodzaj opału stał się poważną konkurencją dla węgla, prądu i gazu?

Ekologiczne rozwiązanie do ogrzewanie domu

Świadomość ekologiczna społeczeństwa ciągle wzrasta, na co wpływają w dużej mierze również zmieniające się przepisy mające na celu ograniczenie zanieczyszczania powietrza i walkę ze smogiem. W związku z tym poszukiwane i cenione są materiały opałowe przyjazne środowisku – a do takich należy pellet. Ten wytwarzany z trocin drzewnych granulat nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, a podczas spalania emituje jedynie niewielkie ilości dwutlenku węgla. Do tego spala się w całości, a powstały w procesie spalania popiół może być wykorzystany jako naturalny nawóz.

Pellet pozwala wyeliminować problem odpadów tartacznych, jest materiałem w pełni naturalnym i odnawialnym – nic więc dziwnego, że promuje się go jako znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie niż stosowany tradycyjnie węgiel. Paląc nim, dbamy o czystość powietrza.

Kotły na pellet – wygodne w użytkowaniu i praktyczne

Kolejną znaczącą zaletą ogrzewania pelletem jest wygoda. Obsługa nowoczesnych kotłów nie nastręcza żadnych problemów dzięki wysokiemu stopniowi automatyzacji całego procesu – piec może pracować bezobsługowo nawet kilka tygodni w zależności od pojemności zasobnika (400 litrów pozwala na 7 dni ogrzewania). Kocioł uruchamia się przyciskiem aktywującym elektryczne grzałki. Te rozpalają paliwo, włączają podajnik i wentylator, a gdy fotokomórka wykryje płomienie, rozpoczynają automatyczną pracę kotła.

Transport i przechowywanie pelletu również nie nastręczają trudności. Pakujemy go w opakowania zbiorcze i dostarczamy pod drzwi klientów. Wystarczy trochę miejsca na składowanie przy domu, by mieć pod ręką zapas opału na cały sezon grzewczy – wyjaśnia pracownik fabryki pelletu drzewnego Pellet Bodek z Dalewa w województwie zachodniopomorskim.

Pellet – ekonomiczny i efektywny materiał opałowy

Kotły na pellet spełniające normy 5 klasy emisyjności i sprawności cieplnej odznaczają się wysoką jakością i niezwykłą wydajnością spalania, są również wyposażone w automatyczny mechanizm czyszczący. Dzięki temu wymagają minimalnego nakładu pracy przy obsłudze i maksymalnie wykorzystują pellet, co pozwala na znaczne oszczędności.

Im wyższa jakość pelletu (potwierdzona certyfikatem EN Plus A1 lub DIN Plus) tym mniejsze jego zużycie. Kupując biomasę, zwracajmy uwagę na jej kaloryczność. Sprasowane odpady drzewne, czyli pellet, mają dużo wyższą wartość opałową niż drewno. Dzięki temu mniejsza ilość materiału opałowego wystarczy na dłuższy czas ogrzewania, a w rezultacie wydatki na ogrzewanie można znacznie zredukować.

Podsumowując, popularność pelletu wynika z faktu, że jest to ekologiczny, ekonomiczny i łatwy w obsłudze sposób ogrzewania budynków. Liczba osób decydująca się na instalację kotłów na ten granulat będzie więc dynamicznie rosnąć w nadchodzących latach.

śr. ocena 0 / głosów 0