Diamenty czarne i “sól z pieprzem” – co je wyróżnia?

Idealnie przeźroczysty, nieskazitelnie czysty i niewiarygodnie lśniący diament być może jest najlepszym przyjacielem kobiety, ale na pewno nie każdej. Coraz mniej z nas dąży do doskonałego wyglądu, ucieleśnianego przez najdroższe brylanty, choć nie przestajemy cenić siły, jaką ma i symbolizuje ten szlachetny kamień. Być może nadszedł czas, by porzucić bezbarwną perfekcję?

Jak możemy dowiedzieć się z literatury fachowej, cenę diamentu warunkuje jego wielkość, czystość i barwa. Najdroższe, czyli całkowicie przejrzyste diamenty są szalenie rzadkie i stanowią zaledwie 25% całego wydobycia. Będąc głównym obiektem pożądania nie tylko kobiet, ale kolekcjonerów w ogóle, bezbarwne diamenty na długie lata w pełni zdyskwalifikowały swoje barwne odpowiedniki.

Tymczasem diamenty występują w różnych kolorach. Niektóre są zaledwie lekko zabarwione na niebiesko lub zielono, inne wyróżniają się nakrapianymi wzorami, jeszcze inne zachwycają głęboką czernią. To, co pozostaje stałą cechą ich wszystkich, jest trwałość nieporównywalna z jakimkolwiek innym kamieniem – mówi ekspert z autorskiej pracowni jubilerskiej Wonder Fine Jewellery.

„Sól z pieprzem” – nakrapiany diament

Naturalne diamenty mają nie tylko różne barwy, ale także domieszki. W przypadku białych diamentów tzw. inkluzje bywają niewidoczne gołym okiem, a ich obecność może stwierdzić tylko specjalista, badający kamień z użyciem profesjonalnych narzędzi.

Wtrącenia w strukturę diamentu mogą pochodzić z różnych minerałów, najczęściej cyrkonu, grafitu i hematytu. Mamy więc do czynienia z „zanieczyszczeniem” diamentu innymi minerałami, które znajdziemy też na liście kamieni szlachetnych. Zdarzają się również wtrącenia diamentu w diament.

Inkluzje w diamentach nie wpływają w żaden sposób na obniżenie właściwości fizycznych kamienia, a cała różnica ogranicza się do zmiany wyglądu. Choć tradycyjnie wtrącenia w strukturę diamentu uznawano za wadę, obecnie coraz częściej docenia się nietypową urodę „soli z pieprzem”.

Czarny diament – kamień z innej galaktyki

Co wyróżnia czarny diament? Właściwie wszystko. Kolor, zachowanie w świetle, struktura  – a jednak wciąż jest to diament.

Karbonado, bo tak brzmi jego właściwa nazwa, jest diamentem polikrystalicznym, więc jego budowa jest inna niż pozostałych diamentów naturalnych. Struktura karbonado różni się także od pozostałych diamentów polikrystalicznych, ponieważ nie zawiera żadnych infuzji pochodzących z płaszcza ziemskiego.

Czarny diament jest inny niż wszystkie, ponieważ najprawdopodobniej przybył do nas spoza Układu Słonecznego. Wg naukowców karbonado to najpewniej gwiezdny pył z wybuchu supernowej, który przybył na Ziemię przypadkiem, w składzie dwóch meteorytów, które tysiące lat temu uderzyły w naszą planetę w dwóch różnych miejscach.

Jeśli szukasz wyjątkowej biżuterii, np. pierścionka zaręczynowego, koniecznie zwróć uwagę na ten niezwykły kamień. Być może na wzór bohatera Seksu w Wielkim Mieście postanowisz oświadczyć się właśnie takim pierścionkiem?

śr. ocena 5 / głosów 5