Jak dbać o turbosprężarkę w samochodzie?

Najpopularniejszym sposobem doładowania silnika jest stosowanie turbosprężarki. Urządzenie to zwiększa sprawność silnika, wykorzystując energię spalin wyrzucanych z kolektora wydechowego. Podczas gdy spaliny napędzają pierwszy wirnik turbiny, drugi wtłacza do silnika powietrze pod ciśnieniem, co pozwala na dokładniejsze spalanie benzyny lub ropy i częstsze korzystanie z niskich obrotów, co przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa.

Turbosprężarka nie ma szczególnie skomplikowanej budowy, jednak bardzo ciężkie warunki pracy są przyczyną jej znacznej eksploatacji, co prowadzi do powstawania uszkodzeń mechanizmu – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Turbolux z siedzibą w Borowej.

W poniższym tekście podpowiadamy, w jaki sposób dbać o turbosprężarkę, by maksymalnie wydłużyć jej życie.

Warunki pracy turbosprężarki

Turbiny pracują w bardzo wysokich temperaturach. Oddziałujące na nie spaliny osiągają temperaturę oscylującą w granicach 900oC. Jednocześnie wirnik porusza się z prędkością nawet 200 tys. obrotów na minutę. Dlatego najważniejszym warunkiem sprawnego funkcjonowania turbosprężarki jest stosowania właściwych środków smarnych, których klasa lepkości i rodzaj muszą odpowiadać zaleceniom producenta.

Jak dbać o turbinę?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najważniejszym elementem pielęgnacji turbosprężarki jest stosowanie odpowiedniego oleju w systemie smarowania turbiny, który zapobiega przeciążeniu łożysk. Olej po pierwsze smaruje elementy turbiny, a po drugie chłodzi ją i wygładza. Właściciel samochodu z napędem turbo zawsze powinien dbać o wystarczającą ilość czystego oleju dobrej jakości.

Kolejną ważną kwestią jest zabezpieczenie dolotu powietrza, w celu zapobiegania dostawaniu się do układu przedmiotów obcych. Dbając o turbosprężarkę w samochodzie, należy zatem pamiętać o utrzymaniu wszystkich elementów, od filtrów powietrza do kolektora dolotowego w idealnej czystości. Oznacza to, że filtry należy regularnie wymieniać.

Jak zapobiegać zużywaniu się turbiny?

Oprócz kontroli ilości oleju, ważne jest przestrzeganie kilku zasad podczas samego użytkowania pojazdu. Przede wszystkim, po odpaleniu silnika warto dać mu chwilę na rozgrzanie się na biegu jałowym. Dzięki temu olej będzie miał szansę dotrzeć do wszystkich zakamarków silnika, w tym również do turbiny.

Silnika rozpędzonego do bardzo wysokich obrotów nie należy też gwałtownie gasić. Zanim ostatecznie zgasisz silnik po długiej albo bardzo dynamicznej jeździe, warto pozostawić auto na biegu jałowym przynajmniej na kilkanaście sekund.

Kiedy turbosprężarka szwankuje

Pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki to spadek mocy silnika i zwiększone spalanie. Później pojawiają się wycieki oleju i niebieskawy lub czarny dym z rury wydechowej. Jeśli dostrzeżesz takie objawy, niezwłocznie udaj się do profesjonalnego warsztatu. Na szczęście, większość usterek turbiny da się naprawić w procesie regeneracji, co wiąże się z niższymi kosztami, niż wymiana całego mechanizmu.

śr. ocena 5 / głosów 4