Jak dbać o turbosprężarkę?

Mimo, że pierwsza turbosprężarka została skonstruowana już na początku XX wieku, dopiero po kilkudziesięciu latach zaczęto wdrażać ją do produkcji silników samochodów ciężarowych. W latach 70-tych pojawiły się z kolei pierwsze samochodowy osobowe, fabrycznie wyposażone w turbosprężarki. Obecnie coraz częściej producenci aut oferują swoim klientom warianty silników z turbodoładowaniem, sporo osób decyduje się na modyfikację swojego starego silnika pod tym kątem. Warto pamiętać, że turbosprężarka jest dość delikatnym urządzeniem i dlatego powinniśmy pamiętać o kilka zasadach jego prawidłowej eksploatacji i konserwacji.

Zasady korzystania z turbosprężarki

Jeśli nasz samochodów wyposażony jest w turbosprężarkę, powinniśmy nauczyć się z niej odpowiednio korzystać, w przeciwnym wypadku bardzo szybko ją uszkodzimy, co w dalszej kolejności doprowadzić do uszkodzenia całego silnika. Jeśli chcemy uniknąć kosztów związanych z usuwaniem szkód, powinniśmy stosować się do poniższych zasad:

  • Utrzymanie poziom oleju na właściwym poziomie – zadaniem oleju jest zmniejszanie obciążenia łożysk i chłodzenie układu. Jeśli jest go za mało lub jest on nieodpowiednio dobrany, turbosprężarka zaciera się i uszkadza. Kontrolowanie poziomu oleju i regularnego uzupełnianie go to podstawowa jeśli chodzi o konserwację turbosprężarki.
  • Prawidłowe rozpędzanie silnika – nawet jeśli poziom oleju jest odpowiednio wysoki, to wciąż turbosprężarka może ulec zatarciu, jeśli wkręcimy ją na wysokie obroty przed rozgrzaniem silnika. Dzieje się tak dlatego, ponieważ olej uzyskuje odpowiednie właściwości smarne dopiero w podwyższonej temperaturze. Dlatego nie powinniśmy narzucać zbyt dużych obrotów od razu po odpaleniu silnika
  • Gaszenie silnika – turbosprężarka samochodowa wymaga nieco czasu by się zatrzymać. Czas ten uzależniony jest od obrotów silnika – im wyższe, tym bardziej wydłuża się okres zatrzymania turbiny. Jeśli zgasimy silnik od razu po zatrzymaniu samochodu w miejscu, urządzenie może ulec uszkodzeniu, dlatego za każdym razem powinniśmy odczekać kilkadziesiąt sekund zanim przekręcimy kluczyk.
  • Przeglądy technicznie – turbosprężarki wymagają okresowych kontroli sprawności, podobnie jak wszystkie inne podzespoły naszego samochodu. W trakcie przeglądu należy zwrócić uwagę między innymi na stan filtru powietrza – podczas używania turbosprężarki zanieczyszcza się on dużo szybciej niż normalnie, szczególnie, jeśli nasza jazda ma miejsce głównie w mieście.

Kompleksowe usługi z zakresu montażu i konserwacji turbosprężarek oferuje firma P.P.H.U. TURBO.

śr. ocena 7.5 / głosów 2