Czym się różnią plisy od rolet?

Dobór właściwej dekoracji okien oraz zastosowanych osłon przeciwsłonecznych przesądza często o wyglądzie wnętrza, oraz komforcie korzystania z pomieszczenia. Tradycyjnie stosowane zasłony i firanki nie zawsze pasują do nowocześnie urządzonych domów. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z rolet lub plis. Choć dzięki tym dwóm rozwiązaniom można uzyskać podobny efekt, to różnią się one zasadą działania, funkcjonalnością i estetyką.

Jak działają rolety okienne?

Rolety okienne to rozwiązanie, które na dobre zagościło wśród najpopularniejszych produktów wykorzystywanych do ozdabiania okien i regulowania ilości wpadającego do wnętrza światła. Duży wybór typów mechanizmów, oferowanych tkanin oraz elementów dodatkowych sprawia, że łatwo dobrać model, który będzie pasował do każdego wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzone oraz do wymagań klienta. Tak duża elastyczność pozwala na znalezienie rolet, które sprawdzą się zarówno w drzwiach tarasowych, jak i oknie dachowym – mówi specjalistka z firmy Doran, która zajmuje się dostarczaniem i montażem rolet, żaluzji, moskitier i markiz.

Mechanizm działania rolet okiennych jest bardzo prosty. Materiał służący do zasłaniania okna jest nawinięty na wałek umieszczony nad oknem. Dzięki obracaniu wałka za pomocą specjalnego łańcuszka materiał można opuszczać, zakrywając okno lub podnosić, odsłaniając je.

Dostępne jest wiele wariantów rolet od takich, w których wałek z materiałem jest odsłonięty po takie, gdzie znajduje się on w specjalnej kasecie. Sprzedawane są również prowadnice, które przytrzymują materiał rolety tuż przy oknie. Jest to bardzo przydatne przy korzystaniu z możliwości uchylenia okna. Zarówno kasety, jak i listwy przytrzymujące materiał są dostępne w różnych kolorach pasujących do rozmaitych ram.

Plisy – w jaki sposób się ich używa?

Plisy są zrobione z materiału, który jest składany w harmonijkę. Gdy są złożone, okno jest odsłonięte, a materiał pozostaje ściągnięty do paska o niewielkiej grubości. Zasłonięcie okna, w którym zamontowano plisy, polega na rozciągnięciu materiału na całą wysokość okna.

W przeciwieństwie do rolet plisy są montowane w świetle szyby. Oznacza to, że nie są zakładane na ramę okna czy umieszczane na ścianie nad oknem lub drzwiami. Cały mechanizm wraz z materiałem jest montowany do górnej i dolnej listwy przyszybowej. Dostępne są jednak również modele do montażu bezinwazyjnego, które zakłada się na dolną i górną część ramy okiennej, jednak również w tym przypadku część funkcjonalna znajduje się między listwami przyszybowymi.

Mechanizm działania plis jest prosty. Materiał porusza się dzięki dwóm listwom umieszczonym na dole i górze, które są zamocowane do cienkich linek. Linki utrzymują materiał przy szybie i pozwalają na ustawienie listew na wybranych wysokościach.

Najciekawszą właściwością plis jest to, że za ich pomocą można zasłonić nie tylko całe okno, lecz także dowolnie wybraną jego część. Nie jesteśmy w tym przypadku ograniczeni mechanizmem unoszącym materiał do góry, jak to ma miejsce w roletach. Plisy sprawdzą się dzięki temu również w roli zazdrostki. Możliwość odsłaniania okna zarówno od dołu, jak i od góry sprawia, że plisy stają się coraz bardziej popularne.

śr. ocena 5 / głosów 5