Na czym polega spawanie tworzyw sztucznych?

Spawanie najczęściej kojarzy nam się z łączeniem ze sobą dwóch elementów wykonanych z metalu poprzez ich częściowe stopieniem. Tymczasem podoba procedura może być zastosowania w obróbce tworzyw sztucznych.

Podstawy spawania tworzyw sztucznych

Jedną z właściwości tworzyw sztucznych jest ich termoplastyczność – oznacza to, że w odpowiedniej temperaturze tracą one swoją normalną twardość i stałą konsystencję, stają się miękkie i półpłynne. Dzięki temu można je modelować i łączyć ze sobą.

Oczywiście należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku metali temperatura topnienia i zarazem spawania różnych tworzyw może być różna – wyjaśnia specjalista zakładu ślusarskiego Greń Dla polietylenu wynosi ona od 270 do 300 stopni Celsjusza, zaś dla poliamidu – 400 stopni. Zanim więc przystąpimy do spawana elementów, należy upewnić się z jakiego rodzaju materiałem mamy do czynienia – zbyt niska temperatura pracy sprawi, że nie uzyskamy żadnego efektu, zaś zbyt wysoka skończy się spaleniem tworzywa.

Jak tworzywa sztuczne łączą się ze sobą?

Samo podgrzanie tworzywa do odpowiednio wysokie temperatury to nie wszystko. Aby uzyskać jeden, trwały element, konieczne jest schłodzenie rozgrzanych elementów. To właśnie wtedy dochodzi do zespojenia się ich ze sobą. Dzieje się tak dzięki tzw. trwałej dyfuzji cząsteczek. Aby mogło do niego dojść, konieczne jest użycie spoiwa zbudowanego z polimerów identycznych do tych wchodzących w skład spawanego elementu.

Jak przygotować materiały do spawania

Spawane elementy powinny być odpowiednio przygotowane do tego procesu. W pierwszej kolejności należy upewnić się, z jakiego rodzaju tworzywami sztucznymi mamy do czynienia. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić odczytując dane producenta, możemy wykonać próbę w płomieniu palnika i sprawdzić reakcje tworzywa. Dla przykładu polietyleny nie dają kopcącego płomienia i pachną parafiną, zaś płomień z polichlorku winylu daje kopcący płomień, a wydzielany przez nie zapach jest bardzo ostry. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ nie wiedząc jakie tworzywo spawany, nie możemy dobrać odpowiedniej temperatury spawania.

Czym spawać tworzywa sztuczne?

Do spawania tworzyw sztucznych wykorzystuje się przede wszystkim nagrzewnice, czyli narzędzia generujące strumień gorącego powietrza o odpowiedniej temperaturze. Alternatywne rozwiązania to tzw. opalarki oraz specjalne spawarki do plastiku. Narzędzia te pozwalają regulować temperaturę powietrza oraz wyposażane są w specjalne końcówki, dzięki którym można formować strumień, w zależności od aktualnych potrzeb.

śr. ocena 5 / głosów 4