Na czym polega regeneracja silników

Silniki montowane w samochodach zużywają się w miarę czasu eksploatacji i przejechanych kilometrów. W pewnym momencie konieczna jest ich naprawa lub wymiana na nowe. Możliwe jest jednak wykonanie remontu silnika, który przywróci mu dawną sprawność. Na czym polega taka regeneracja?

W jakich sytuacjach zalecana jest regeneracja silnika?

Regeneracja silnika to proces, który jest zależny od tego, jak bardzo poszczególne elementy silnika są zużyte, lub jaki jest rozmiar uszkodzeń po awarii. Bardzo często urywają się paski rozrządu, których ludzie z oszczędności lub zaniedbania po prostu nie wymieniają na czas. Wtedy zniszczeniu mogą ulec zawory, prowadnice, gniazda zaworowe. Uszkodzone mogą być również tłoki,  korbowody, jak również wał korbowy. W takiej sytuacji konieczna jest regeneracja głowicy, czasem również wymiana tłoków, naprawa lub wymiana korbowodów, szlifowanie wału korbowego. W takim przypadku bardziej opłaca się zrobić remont kapitalny silnika. Jeżeli silnik nie uległ żadnej większej awarii, a poprostu w miarę upływu czasu jego sprawność coraz bardziej spadała, pojawiły się poważne problemy z odpalaniem w zimie, pojawiło się dymienie z rury wydechowej, możemy mieć do czynienia z uszkodzeniem pierścieni tłokowych. Wtedy możemy wykonać regenerację częściową, która obejmie wymianę samych pierścieni lub dodatkowo tłoków oraz wykonanie honowania tulei cylindrów. Taka naprawa nie prowadzi do uzyskania stuprocentowej sprawności silnika.

Remont czy wymiana silnika?

Czasami, gdy silnik zaczyna poważnie niedomagać lub następuje jego nagła i poważna awaria, właściciel decyduje się na wymianę jednostki napędowej. Pozyskać drugi używany silnik nie jest problemem, jednak jego stan techniczny to jedna wielka niewiadoma. Natomiast zakup nowego silnika do starszego pojazdu zazwyczaj jest nieopłacalny. Dlatego w takiej sytuacji bardzo mocno zaleca się wykonanie remontu kapitalnego silnika. Jeżeli chcemy mieć pewność, aby wszystko zostało wykonane w pełni profesjonalnie, skorzystajmy z usług zakładu, którego główną specjalizacją jest regeneracja silników samochodowych, takiego jak np. firma Jurgal. Koszt remontu może być większy niż zakup używanej jednostki napędowej, ale będziemy mieli pewność tego, że silnik nie rozsypie nam się po kilkuset kilometrach. Oprócz tego warsztaty zwykle dają gwarancję na zregenerowany silnik, która chroni nas przez okres od kilku miesięcy do jednego roku.

Czy warto regenerować uszkodzone silniki? Z pewnością tak. Jeśli pojazd jest jeszcze w dobrym stanie blacharskim i technicznym, to szkoda oddawać go na złomowisko. Pamiętajmy, żeby nigdy nie ratować się wlewaniem do silnika specyfików typu zagęszczacze do oleju, ponieważ możemy go kompletnie zruinować, uniemożliwiając jakąkolwiek naprawę.

 

śr. ocena 4.4 / głosów 5