Na czym polega proces prefabrykacji

Prefabrykacja w pierwszej kolejności zwykle kojarzy nam się z budownictwem, ale dotyczy wielu innych branż, w tym systemów automatyki. Systemy te zbudowane są zwykle z zestawów szaf: systemowych, zasilających i krosowych. Producenci mają w swojej ofercie także szafki, skrzynki obiektowe oraz elementy konstrukcyjne dla potrzeb układów automatyki, sterowania i zasilania. Wszystkie te elementy powinny być zgodne z normą CE, wykonane z podzespołów oraz akcesoriów uznanych producentów.

Projektowanie

Pracę nad wszystkimi elementami systemów automatyki rozpoczyna się od przygotowania projektu. Stworzenie go wymaga wiedzy i doświadczenia z wielu różnych dziedzin, dlatego zajmują się tym tylko większe firmy. Mają zwykle w swojej ofercie wykonanie pełnej koncepcji systemów sterowania. Pracę rozpoczyna się od zebrania informacji o wymaganiach klienta, które czasem mogą być naprawdę specyficzne oraz od wykonania potrzebnych pomiarów.

Projektant zawsze bierze pod uwagę elementy, które są dostępne na rynku, jednak nie zawsze sięga po te standardowe, ale również po technologiczne nowości – dowiadujemy się w firmie Centrum Projekt z Wrocławia.

Projektant musi przygotować także specyfikację oprogramowania, które będzie obsługiwało system. W czasie tworzenia specyfikacji powstaje także lista procedur, jak postępować w razie zdarzeń, które można przewidzieć. Jeśli skorzystamy z usług naprawdę profesjonalnej firmy, przy projektowaniu bardziej zaawansowanym, projektowaniu 3D, już nie zwykłych prefabrykowanych skrzynek, a zrobotyzowanych stanowisk, otrzymamy trzy projekty: ofertowy, koncepcyjny i wykonawczy. Pierwszy zostanie dołączony do oferty i przedstawi nam najważniejsze założenia. Drugi, koncepcyjny, przedstawia już w pełni funkcjonalną maszynę, na podstawie czego możemy zweryfikować, czy rozwiązanie proponowane przez firmę zgadza się z naszymi potrzebami. Projekt finalny to już projekt wykonawczy ze szczegółową dokumentacją.

Jakość, montaż i oznaczenia

Szafy i inne prefabrykaty powinny być produkowane według najwyższych standardów jakościowych, z najlepszej jakości komponentów. Dotyczy to montażu wszystkich elementów prefabrykatu. Projektant i wykonawcy powinni zadbać o spójność systemów oznaczeń w projekcie, oznaczniki w prefabrykacie, na przykład szafie sterowniczej oraz w programie. Pozwala to na redukcję rozruchu instalacji, późniejszej rozbudowy, czy wprowadzenia jakichkolwiek zmian. Oznaczeniom w przykładowych szafach sterowniczych podlegają nie tylko aparaty, a więc styczniki, czy przekaźniki, ale także złączki i poszczególne przewody. Dzięki takiemu przygotowaniu prefabrykowanej szafy sterowniczej do pracy obsługa nie pomyli przewodów. To duże ułatwienie i wygoda.

śr. ocena 5 / głosów 3