Na czym polega oświetlenie energooszczędne?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup żarówek energooszczędnych przede wszystkim ze względu na ich proekologiczny charakter, a także z powodu stopniowego wycofywania z rynku tradycyjnych żarówek próżniowych. Ludzie dostrzegają, że dzięki oświetleniu energooszczędnemu zużywa się zdecydowanie mniej prądu w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Jak osiągnięto ten wynik?

Nawet 80% mniej energii elektrycznej

Do korzyści żarówek energooszczędnych należy zaliczyć przede wszystkim oszczędność i ekologiczność. Popularne świetlówki, takie jak na przykład te dostępne w firmie Strefa Światła, zużywają nawet o 80% mniej energii elektrycznej niż porównywalnej barwy i ilości światła żarówce. Można zatem stwierdzić, że świetlówka o mocy 20 W może w zupełności zastąpić zwykłą żarówkę o mocy 100 W. Osoby, którym nie zależy na dużej jasności oświetlenia, powinny zastanowić się nad wyborem oświetlenia LED. Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo. Światło, które jest emitowane przez współczesne żarówki energooszczędne, jest przede wszystkim bezpieczne dla oczu, a także zdrowia. Dodatkowo mają wysoki wskaźnik oddawania barw Ra > 80, natomiast światło ma temperaturę barwową 2700 K. Oznacza to, że białe ciepłe światło zbliżone jest do światła zwykłych żarówek.

Inne zalety świetlówek energooszczędnych

Wśród zalet należy wymienić także trwałość. Świetlówki świecą przeważnie nawet do 10 razy dłużej w porównaniu do zwykłych żarówek. Z tego faktu wynika, że trwałość dobrej jakości żarówki energooszczędnej wynosi od 5 do 12 lat. Nie opłaca się zatem wydawać pieniędzy na tanie, niemarkowe żarówki, gdyż ich trwałość, a także głośność pracy pozostawia wiele do życzenia. Zdecydowanie ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w markowe żarówki kompaktowe. Producenci zapewniają, że żarówki te powinny działać od 10000 do nawet 15000 godzin.

Ekologia

Warto wiedzieć, że bardzo częste włączanie i wyłączanie świetlówki kompaktowej w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek żarowych może oddziaływać na jej żywotność. Przeciętna żarówka energooszczędna ma około 7000 cyklów włączenia-wyłączenia, dlatego nadmierne włączanie i wyłączanie żarówki może wpłynąć na skrócenie jej życia. Z kolei w przypadku żarówek energooszczędnych zwiększone zużycie prądu przy jednoczesnym włączaniu światła jest minimalne, ponieważ inicjacja trwa tylko jedną milisekundę. W tej samej fazie żarówka kompaktowa zużywa zdecydowanie najwięcej prądu. Trzeba wspomnieć również o recyklingu. Nawet 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do recyclingu oraz wyprodukowania nowej świetlówki.

śr. ocena 5 / głosów 3