Na czym polega kształtowanie tworzyw sztucznych metodą formowania rotacyjnego

Metoda formowania rotacyjnego pozwala na wytwarzanie niewypełnionych w środku obiektów o dowolnym kształcie i rozmiarze. Rotomoulding, bo tak również nazywane jest formowanie rotacyjne, można wykorzystać między innymi do tworzenia detali wielkogabarytowych. Na czym dokładnie polega ta metoda?

Czym jest formowanie rotacyjne

Formowanie rotacyjne jest jedną z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych i polega na rozprowadzeniu tworzywa, które umieszczone jest we wnętrzu rozgrzanej formy, po jego powierzchni wewnętrznej.

W latach 60. ubiegłego wieku nastąpił intensywny rozwój procesu formowania rotacyjnego. Wtedy to wprowadzono do użytku proszek polietylenu, który do dzisiaj jest najpopularniejszym tworzywem sztucznym stosowanym w rotomouldingu. Nie jest to jednak jedyny stosowany materiał, oprócz niego wykorzystuje się także m.in. polipropylen, poliwęglan, elastomety czy poliuretan – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę ROTOLUTION.

Rotomoulding stosuje się np. do produkcji wyrobów plastikowych, o różnej grubości ścianek i dowolnych kształtach oraz kolorach. Produkty otrzymywane w ten sposób wykorzystywane są w przemyśle, handlu, medycynie, a nawet w rolnictwie.

Przebieg formowania rotacyjnego

Podczas formowania rotacyjnego, forma obraca się w wielu kierunkach, umożliwiając przy tym równomierny rozkład tworzywa. Dzięki temu możliwe jest zachowanie jednakowej grubości wszystkich ścianek. Wsparciem dla ogrzewającego formę ruchu gazu jest wentylator, którego działanie pomaga w wyrównaniu temperatury w całej komorze. Wpływa to na poprawę współczynnika wnikania ciepła do formy.

Kiedy forma osiągnie temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, następuje jej powolne chłodzenie, które ma na celu zminimalizowanie wewnętrznych naprężeń oraz zapobiegnięcie powstawaniu zniekształceń detali.

Zalety rotomouldingu

Z kształtowania tworzyw sztucznych metodą formowania rotacyjnego wynika wiele korzyści. Przede wszystkim, rotowane produkty w zasadzie nie posiadają rys, ani szwów spawania. Co więcej, metoda ta umożliwia produkcję dużych przedmiotów w sposób ekonomiczny. Istotne jest również to, że dzięki zastosowaniu rotomouldingu projektanci mają ogromne pole do popisu w wyborze kształtów wytwarzanych form.

śr. ocena 0 / głosów 0