Na czym polega czyszczenie kanalizacji

Czysta kanalizacja to podstawa sprawnego działania instalacji i gwarancja higieny. Problemy z kanalizacją skutkują nieprzyjemnym zapachem, brakiem odpływu i awarią instalacji. Dlatego tak ważne jest czyszczenie kanalizacji sanitarnej, deszczowej i technologicznej, a w tym studni, pionów, wpustów burzowych, kratek i kolektorów ściekowych. Jakie metody wykorzystuje się do czyszczenia kanalizacji?

Metoda WUKO, czyli ciśnieniowo-hydrodynamiczna

Najpopularniejszy sposób czyszczenia rur kanalizacyjnych, zarówno w przypadku kanalizacji sanitarnej, jak i deszczowej, to tzw. metoda WUKO. Skąd taka nazwa i na czym polega ta technika?

Tłumaczy to ekspert reprezentujący pogotowie kanalizacyjne AS-EKO z Łodzi: W tej metodzie wykorzystuje się specjalne pojazdy typu WUKO wyposażone w mechanizm pompujący. Przy użyciu gumowego węża, który zakończony jest głowicą dobraną do rodzaju zanieczyszczeń i wielkości rury, do kanału wpuszczany jest strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Pompowana woda rozpuszcza, rozbija i odrywa zanieczyszczenia od ścian kanalizacji, wypłukując je w kierunku studni rewizyjnej. Stamtąd są one wybierane ręcznie lub wypompowywane do samochodu typu WUKO. Różnorodne rodzaje dysz pozwalają na usuwanie tą metodą nawet starych, stwardniałych zanieczyszczeń. Metoda ta jest bezpieczna dla środowiska, nie wymaga stosowania chemikaliów i jest bezinwazyjna, dlatego z powodzeniem stosuje się ją w wielu miejscach, takich jak magazyny, rurociągi czy piwnice.

Metody mechaniczne

Metoda ciśnieniowa nie zawsze jest skuteczna i opłacalna – problematyczne są zwłaszcza rozbudowane instalacje o większej liczbie „kolan”, miejsca, do których nie mogą dotrzeć pojazdy lub stara kanalizacja w złym stanie technicznym. W takich przypadkach wykorzystuje się techniki mechaniczne, takie jak:

  • Metoda elektromechaniczna – w tej technice korzysta się ze specjalnych spiral o różnych końcówkach, dobranych do rodzaju rur i zanieczyszczeń. Wysoka prędkość obrotowa sprężyny pozwala na rozbijanie i usuwanie wszelkich zatorów, w tym tłuszczu, osadów chemicznych, szmat czy korzeni, zarówno w kanalizacji wewnętrznej, jak i zewnętrznej. To gwarancja czystej i skutecznej pracy.
  • Wyciągarki – w niektórych przypadkach wciąż stosuje się tradycyjną, ręczną metodę czyszczenia kanalizacji polegającą na stosowaniu elektrycznych wyciągarek. Do rur kanalizacyjnych wprowadzany jest przepychacz, za pomocą którego wygarnia się zanieczyszczenia osadzające się na ściankach przewodów i zbiorników.

Techniki mechaniczne czyszczenia kanalizacji mogą być także uzupełnione metodą bakteriologiczną, polegającą na wprowadzeniu do rury szczepów bakterii rozkładających osady, które następnie usuwane są za pomocą sprężyny elektrycznej.

śr. ocena 5 / głosów 4