Czym kierować się przy wyborze zegarka do nurkowania

Zegarki do nurkowania, czyli tzw. divery, w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Jednak, aby zegarek zasługiwał na miano prawdziwego divera, musi spełniać kilka istotnych warunków. Dobry zegarek do nurkowania przede wszystkim zapewnia bezpieczne kontrolowanie upływu czasu pod powierzchnią wody, gdzie nie ma miejsca na błędy.

Wodoszczelność

Przy wyborze zegarka do nurkowania oczywiście skupiamy się na jego klasie wodoszczelności. Na miano zegarka przeznaczonego do nurkowania zasługują te czasomierze, które wytrzymują zanurzenie na głębokości co najmniej 200 m (oznaczenie 20 ATM). Z takimi zegarkami możemy już swobodnie nurkować z akwalungiem. Do profesjonalnego nurkowania głębinowego służą zegarki o klasie wodoszczelności 100 ATM.

Środowisko wodne to oczywiście zupełnie inne warunki niż ląd. Podana klasa wodoszczelności dotyczy stałych warunków jednostajnego ciśnienia. W rzeczywistości pod wodą na zegarek oddziałuje ciśnienie dynamiczne, wodoszczelność jest więc niższa. Przyjmuje się, że bezpieczne jest podzielenie deklarowanej wodoszczelności na połowę. Jeśli więc zakładamy zegarek o klasie wodoszczelności 20 ATM, to bezpiecznie możemy z nim schodzić do 100 m głębokości.

Niezbędne elementy

W zegarkach do nurkowania muszą znajdować się elementy, które umożliwią odczyty wskazań na tarczy w ciemności na odległość 25 cm od linii oczu – fluorescencyjne wskazówki i indeksy.

Zegarki tego typu muszą posiadać bezel, czyli obrotowy pierścień jednokierunkowy, służący do dokładnego odmierzania czasu spędzonego pod wodą. Bezel może być umieszczony zarówno na zewnątrz zegarka, jak i wewnątrz. Zegarki z bezelem wewnętrznym, znajdującym się pod szkłem i okalającym tarczę, uznawane są za bezpieczniejsze, ponieważ jest w nich znacznie mniejsze ryzyko przypadkowej zmiany ustawień. Bezel zewnętrzny posiada zabezpieczenie w postaci możliwości przestawiania tylko w jedną stronę, aby przypadkowe przekręcenie nie wydłużyło czasu do wynurzenia, ewentualnie go skróciło, co nie jest tak groźne. Koniecznymi elementami zegarka typu diver są zakręcane dekiel i koronka.

Zegarki do nurkowania to głównie duże, sportowe modele. Pod wodą są narażone na wysokie ciśnienie, dlatego muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów, np. posiadać szafirowe szkiełka. Zazwyczaj są to czasomierze na stalowych bransoletach, paskach tekstylnych lub z tworzyw sztucznych. Paski muszą być przede wszystkim wygodne i łatwe do zapięcia na pogrubionym przez skafander nadgarstku. – mówi ekspert z firmy Classic Watch, która jest dystrybutorem m.in. zegarków do nurkowania marki DOXA, o wysokiej wodoszczelności.

Marka ta w 1967 roku zaprezentowała zegarek do nurkowania DOXA SUB 300, który zapisał się na stałe w historii zegarmistrzostwa – był tak niezawodny i użyteczny, iż elitarne jednostki nurków należące do armii USA, Wielkiej Brytanii, Francji a także Polski wyposażane były właśnie w ten model.

Wodoszczelność i możliwość bezpiecznej kontroli czasu spędzonego pod wodą – to najważniejsze cechy, jakie powinniśmy brać pod uwagę, wybierając zegarek do nurkowania.

śr. ocena 5 / głosów 5