rdza

Czym jest rdza?

Rdza jest bardzo niepożądanym efektem utleniania żelaza oraz jego stopów, w tym stali. Do rdzewienia dochodzi w sytuacji, gdy elementy stalowe eksponowane są na bezpośredni kontakt z wodą, wilgocią w powietrzu lub w gruncie.

Rdza przybiera postać niejednolitych, łuszczących się warstw na powierzchni elementów stalowych i jest oznaką postępującej korozji – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Techni-kor.

Konsekwencje rdzewienia

Niezabezpieczone konstrukcje ze stali, wystawione na ciągły kontakt z czynnikami wywołującymi korozję, czyli z tlenem i wodą, z upływem czasu ulegają nieuchronnemu rdzewieniu. Proces ten nie zatrzymuje się, a ostatecznie powoduje całkowite skruszenie i rozpad przerdzewiałych detali.

Przyczyny rdzewienia metali

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stal rozwija się na metalu w kontakcie z powietrzem i wilgocią, natomiast korozja postępuje najszybciej, kiedy stal ma styczność z wodą słoną. Istnieją jednak także czysto fizyczne czynniki wpływające na rdzewienie. Wymienia się tu przede wszystkim nieprawidłowy rozkład naprężeń konstrukcji, ale też zewnętrzne pole elektryczne i promieniowanie.

Rdzewienie w ujęciu termodynamiki jest procesem samorzutnym co oznacza, że w warunkach naturalnych, bez stosowania specjalistycznych zabezpieczeń, rdzewienie stali jest naturalne i nieuchronne.

Ochrona przed rdzą

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dostępne są rozmaite metody zabezpieczania metali przed rdzą, dzięki którym znacznie wydłuża się trwałość i możliwość bezpiecznego użytkowania konstrukcji. Do najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej skutecznych metod zabezpieczenia antykorozyjnego możemy zaliczyć tworzenie powłok ochronnych – mówi ekspert z firmy Techni-kor.

Jednym z podstawowych procesów tworzenia powłok antykorozyjnych jest lakierowanie proszkowe, dzięki któremu nie tylko zapobiegamy pojawieniu się rdzy, ale też nadajemy elementom stalowym dowolne kolory. Drugim, bardzo częstym stosowanym sposobem jest cynkowanie ogniowe. Oba procesy powinny być poprzedzone piaskowaniem lub śrutowaniem, co ma na celu przygotowanie powierzchni do przyjęcia powłoki ochronnej.

śr. ocena 5 / głosów 4