Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa jest w dzisiejszych czasach jednym z najszybciej rozwijających się działów inżynierii elektrycznej. Zajmuje się automatyzacją produkcji i procesów przemysłowych za pomocą układów urządzeń tworzących system automatyki przemysłowej. W ten sposób przedsiębiorcy mogą optymalizować swoje przychody, a produkcja może przebiegać coraz sprawniej i szybciej.

W skład systemów automatyki przemysłowej wchodzą:

 • wszelkiego rodzaju urządzenia i maszyny wykorzystywane do produkcji,
 • urządzenia pomiarowe, czujniki i systemy wizyjne,
 • urządzenia wykonawcze, czyli wszelkie silniki i napędy,
 • urządzenia sterujące: sterowniki PLC i komputery przemysłowe,
 • oprogramowanie i systemy łączności.

Przy zastosowaniu wyżej wymienionych tworzone są naprawdę rozbudowane, nowoczesne i przede wszystkim opłacalne dla przedsiębiorców linie produkcyjne.

Jakie korzyści przynosi automatyzacja linii produkcyjnej?

Zwiększona produktywność – umożliwia dostarczenie w na rynek możliwie dużej ilości produktów, w jak najkrótszym czasie. Roboty mogą pracować bez przerwy, jednocześnie zachowując stałą precyzję i powtarzalność wykonywanych działań.

Poprawa jakości i łatwiejsza jej kontrola – zautomatyzowane maszyny powtarzają dokładnie tę samą czynność za każdym razem, minimalizując ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów i odstępstw od oczekiwanej normy. Jakość produktu może być też kontrolowana w sposób automatyczny.

Niższe koszty – zrobotyzowane hale produkcyjne, pozwalają na redukcję etatów i dają możliwość nieprzerwanej produkcji przez 24 godziny na dobę. W dłuższym okresie produkcji oznacza to ogromne korzyści finansowe.

Większe bezpieczeństwo – zastosowanie automatyki przemysłowej umożliwia produkcję w warunkach skrajnie niesprzyjających lub niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka, takich jak bardzo niskie temperatury otoczenia czy w miejscach zagrożonych ryzykiem eksplozji lub wysokim natężeniem hałasu.

Jeśli przekonały nas korzyści płynące z automatyzacji produkcji, warto sprawdzić ofertę firm specjalizujących się w systemach automatyki przemysłowej. Jedną z takich firm jest PiA-ZAP.

Bazując na oczekiwaniach klientów i specyfice procesów technologicznych, jesteśmy w stanie wykonać optymalnie działający układ, który skutecznie poprawi pracę w zakładzie na różnych płaszczyznach. Posiadamy również kompetencje oraz wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu kompleksowych systemów sterowania i automatyki opartych na sterownikach PLC.

W ofercie PiA-ZAP znajdziemy również inne systemy sterowania:

 • System SCADA – programowanie systemów
 • Zawory regulacyjne
 • Monitoring Zużycia Energii
 • Systemy sterowania
 • Programowanie PLC
 • Rozdzielnice elektryczne
śr. ocena 5 / głosów 5