Czym jest hydraulika siłowa?

Hydraulika siłowa jest dziedziną fizyki zajmującą się projektowaniem i wykorzystywaniem w praktyce układów hydraulicznych, których ogół również określany jest niekiedy tym właśnie mianem. Gwałtowny rozwój zagadnień z tego zakresu nastąpił podczas II wojny światowej, a wypracowane od tamtej pory rozwiązania są wciąż konkurencyjne dla wynalazków mechanicznych czy elektrycznych.

Układ hydrauliczny to zestaw współdziałających ze sobą elementów, których zadaniem jest przekształcenie energii ciśnienia cieczy hydraulicznej w energię mechaniczną. Owa ciecz wprawiana jest w sterowany, wymuszony przez działanie specjalnej pompy przepływ.

Wytworzoną w ten sposób energię odbierają następnie części układu odpowiedzialne za wykonanie głównej jego pracy – mówi specjalista z gdańskiej firmy Hydro-Precyzja.

Części te zamieniają otrzymaną energię w ruch. Może on przybierać formę prostoliniową, posuwistą czy obrotową, w zależności od tego, z jakim rodzajem silnika mamy do czynienia. Elementy układu hydraulicznego wykonujące ruch prostoliniowy to cylindry hydrauliczne, w przypadku zaś ruchu posuwistego mowa będzie o siłownikach hydraulicznych. Silniki hydrauliczne z kolei zamieniają energię strumienia cieczy w ruch obrotowy.

Elementy układu hydraulicznego

Oprócz zbiornika z cieczą hydrauliczną, pompy i wprawianego w ruch elementu w skład większości układów hydraulicznych wchodzą też zawory regulujące przepływ cieczy i przewody, którymi ona płynie, a także zawór zwrotny, system filtrów i odpowietrzania. Hydraulika siłowa zajmuje się optymalizacją działania tych wszystkich części w ramach danego rodzaju układu, opracowywaniem nowych połączeń, jak również poszukiwaniem kolejnych możliwych zastosowań układów hydraulicznych.

Hydraulika siłowa w praktyce

Do tej pory ich wszechstronność, dokładność i wydajność – przy jednoczesnej łatwości sterowania – pozwoliły sprawdzić się im między innymi w rolnictwie, przemyśle, branży górniczej, budowlanej czy motoryzacyjnej. To właśnie dzięki układom hydraulicznym, wytwarzającym siły w zakresie od zaledwie kilku gramów do tysięcy ton, możliwe jest na przykład wypuszczenie podwozia przez samolot lub sprawne funkcjonowanie układu kierowniczego w samochodzie. Bez osiągnięć hydrauliki siłowej trudno byłoby sobie nawet wyobrazić współczesny świat, spotykamy się z nimi bowiem niemal na każdym kroku.

śr. ocena 5 / głosów 3