laserowe cięcie kartonu

Czym charakteryzuje się obróbka laserowa?

Promieniowanie laserowe umożliwia dokładne wykonywanie różnorodnych operacji technologicznych. Przeprowadza się je na materiałach o zróżnicowanych właściwościach i strukturze. Obróbka laserowa jest tańszą i szybszą alternatywą dla tradycyjnego cięcia, grawerowania bądź sklejania, dlatego też znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Jakie zalety wynikają z wykorzystania techniki laserowej?

Obróbka laserowa — zasada działania

Obróbka laserowa to precyzyjna metoda, pozwalająca na modyfikowanie powierzchni wykonanych z różnych tworzyw. Cięcie laserem nie stanowi zagrożenia dla materiału, z którym się pracuje. Bardzo wysoka temperatura, wygenerowana przez wiązkę silnie skupionego światła sprawia, że cięty element nie ulega odkształceniom.

Wykorzystywane metody obróbki laserowej używają promieniowania laserowego zmiennego pod względem gęstości, mocy i czasu trwania impulsów. Dostosowywanie wymienionych parametrów umożliwia wykonywanie różnorodnych prac z zastosowaniem tego samego urządzenia.

Ustawianie maszyny za pomocą specjalnego oprogramowania daje szansę na wykonanie złożonych produktów, a przystawka obrotowa pozwala obrabiać obiekty walcowe, takie jak butelka czy kubek. Tego rodzaju usługi zlecić można np. firmie Patel.tech, która realizuje nawet najbardziej nietypowe projekty.

Zalety obróbki laserowej

Obróbka laserowa sprawdza się w przypadku różnych tworzyw. Technika ta nie wymaga kontaktu osoby wykonującej z materiałem, co znacznie zwiększa czystość i gwarantuje zdalne sterowanie wiązką. Dokładność wykonywanych operacji okazuje się bardzo wysoka, co powoduje zmniejszenie powstających odpadów do minimum. Dzięki temu nie ma konieczność czyszczenia pola roboczego z odłamków

Zastosowanie obróbki laserowej okazuje się korzystne również ze względu na zdolność obróbki miejsc trudnodostępnych, poprzez skupienie wiązki do niewielkich rozmiarów. Czas potrzebny na wykonanie procesów technologicznych jest niewielki, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi technikami. Jednocześnie nie występuje problem zużycia narzędzi. Pracę z materiałem ułatwia również fakt, że nie ma potrzeby mocowania przetwarzanego tworzywa.

Znakowanie laserowe to dokładny i szybki sposób, zapewniający możliwość nanoszenia na elementy dowolnych symboli. Dzięki programowaniu produkcji taśmowej, bez problemu można uzyskać ich powtarzalność. Taka obróbka umożliwia znakowanie najmniejszych detali, przy jednoczesnym zachowaniu ich trwałości. Sprawdza się doskonale do nanoszenia treści takich jak loga, kody czy numery seryjne.

śr. ocena 0 / głosów 0