Jak często należy wykonywać przegląd instalacji gazowej w samochodzie?

Samochodowe instalacje gazowe zyskały popularność na polskim rynku w połowie lat 90-tych i od razu dorobiły się grona zarówno oddanych zwolenników, jak i gorących przeciwników. Ci pierwsi argumentują, że gaz jest tańszy niż benzyna, a więc korzystanie z niego przynosi oszczędności – ci drudzy z kolei poruszają kwestię bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że doniesienia o wybuchających autach z instalacją LPG są często mocno przesadzone – wystarczy pamiętać o regularnych kontrolach jej stanu technicznego, by móc w pełni bezpiecznie korzystać z gazu. Jak często powinniśmy wykonywać taki przegląd?

Częstotliwość kontroli stanu instalacji LPG

Podobnie jak w przypadku innych podzespołów, również instalacja gazowa w aucie wymaga okresowych przeglądów stanu technicznego – w ich trakcie sprawdzana jest między innymi szczelność instalacji, a także zużycie jej poszczególnych komponentów. W jakich odstępach czasu należy dokonywać takiej kontroli? Najlepiej sugerować się w tej kwestii zaleceniami producenta instalacji. W większości przypadków ustalają oni interwały między kontrolami na 10-15 tysięcy kilometrów – po przejechaniu łącznie takiego dystansu powinniśmy koniecznie udać się na przegląd. W przypadku instalacji z wtryskiem gazu w stanie ciekłym limit ten zwiększony jest do nawet 60 tysięcy kilometrów.

Co obejmuje przegląd instalacji gazowej?

W ramach przeglądu instalacji LPG powinna zostać wykonana:

  • Kontrola szczelności układu
  • Wymiana filtrów fazy ciekłej i lotnej
  • Diagnostyka instalacji

Warto pamiętać, że nie wszystkie serwisy samochodowe są w stanie wykonać pełny przegląd instalacji – najbardziej problematyczna jest diagnostyka, która wymaga odpowiedniego oprogramowania. Dlatego najlepiej jest korzystać z przeglądów w serwisach wyspecjalizowanych w projektowaniu, montażu i konserwacji instalacji gazowych, takich jak firma Auto Gaz Śląsk.

Dlaczego warto korzystać z przeglądów?

Każdy świadomy kierowcy powinien pamiętać o dokonywaniu przeglądów w interwałach zalecanych przez producenta. Powody, dla który jest to rozsądna praktyka są trzy:

  • Zwiększenie bezpieczeństwa jazdy
  • Zmniejszenie kosztów eksploatacji instalacji gazowej
  • Unikanie poważnych awarii, wynikających ze zużywania się części instalacji
śr. ocena 0 / głosów 0