Do czego służy lamownik?

Do czego służy lamownik?

W świecie krawiectwa i szwalnictwa lamownik często nazywany jest „zaawansowaną stopką” albo „stopką do wszywania lamówki”, choć w sklepach stopki i lamowniki to dwa osobne działy. Kto nie ma doświadczenia z szyciem na maszynie szwalniczej, ten może poważnie się zdziwić, z jak wielu elementów składa się ten niesamowity sprzęt. W naszym artykule postaramy się przybliżyć, jak używa się podstawowego i najbardziej popularnego podczas szycia lamownika do wszywania zaprasowanej lamówki, która znacznie poprawia estetykę wszycia i dodatkowo skraca czas potrzebny do wykonania szwu.

Podstawy wiedzy o lamowniku

Zacznijmy od podstaw: lamówki służą do wykańczania i ozdabiania ubrań oraz innych wyrobów krawieckich. Przykładem może być eleganckie zakończenie spódnicy, czy sukienki, albo obszycie obrusu. Lamowniki mogą dawać możliwość płynnej regulacji prowadnika, dzięki czemu można doszywać lamówkę na przykład od 0,5 cm do 2 cm.

Lamownik jest przystosowany do wszywania lamówek określonym ściegiem, na przykład  można pracować ściegiem stebnowym i większością ściegów ozdobnych. Określona jest również szerokość ściegu, co wynika po prostu z budowy lamownika. Omawiane zaprasowane lamówki można kupić w pasmanterii albo przygotować samodzielnie – dowiadujemy się w firmie Bosmann z Łodzi.

Jak wygląda szycie?

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do szycia jest rozkręcenie prowadnika, by możliwe było wprowadzenie lamówki. Kiedy lamówka znajduje się już w prowadniku, należy go z powrotem dokręcić. Lamówka powinna być dosunięta do krawędzi prowadnika, ale nie ściśnięta, ponieważ musi się swobodnie poruszać, by szycie było możliwe. Wtedy montujemy lamownik przy maszynie. Między warstwy naszej lamówki wprowadzamy do szczeliny prowadnika krawędź tkaniny, czyli np. brzeg wspomnianej we wstępie spódnicy, czy sukienki – i rozpoczynamy szycie.

Lamowniki do wszywania zaprasowanej lamówki to tylko jeden z wielu rodzajów części oprzyrządowania do maszyn szwalniczych. Podobnie jest ze stopkami – mamy stopki uniwersalne do ściegu prostego i tzw. zigzag, stopki owerlokowe do szycia ściegami obrzucającymi, czy specjalne stopki do obszywania dziurek na guziki, stopki do przyszywania samych guzików, do wszywania zamków błyskawicznych i do wszywania zamków krytych, czy do podwijania materiału. Części do maszyn szwalniczych jest tak wiele i możemy podzielić je według mnóstwa przeróżnych kategorii, że charakterystykę wszystkich tych elementów nie zmieścilibyśmy nawet w potężnym tomie książki, dlatego też w naszym artykule skoncentrowaliśmy się tylko na lamowniku i jego zastosowaniu.

śr. ocena 5 / głosów 1