Do czego służą i na czym polegają ekspertyzy akustyczne?

Odpowiednia akustyka decyduje o funkcjonalności pomieszczeń. Chodzi zarówno o sale przeznaczone do odbioru mowy i muzyki, jak również wnętrza zakładów przemysłowych czy budynków mieszkalnych. O przygotowanie obiektu pod kątem akustycznym należy zadbać już na etapie projektu architektonicznego. Ustalenie czasu pogłosu, współczynnika zrozumiałości mowy, wczesnych odbić czy rozkładu fal stojących jest możliwe w oparciu o profesjonalną ekspertyzę akustyczną. Na czym dokładnie ona polega? Sprawdźmy to.

Ekspertyzy akustyczne w praktyce

Ekspertyzy akustyczne planowanych obiektów budowlanych mają na celu kompleksową analizę projektów architektonicznych pod kątem ustanowionych wymogów akustycznych, zgodnych z powszechnie przyjętymi normami (m.in. serią norm PN-B-02151, część 2-4). Grupa wykwalifikowanych specjalistów przeprowadza szczegółowy audyt rysunków architektonicznych, wykazując ewentualne błędy i zaniechania. Mogą one dotyczyć szeregu istotnych spraw, w tym niewłaściwego doboru materiałów budowlanych, sposobu łączenia poszczególnych ścian i stropów czy występowania niepożądanych mostków akustycznych.

Zasadność przeprowadzenia ekspertyz

Fachowa ekspertyza akustyczna stwarza możliwość doboru odpowiednich materiałów budowlanych, wymiarów oraz łączeń między przegrodami w celu uzyskania optymalnych wyników. Odpowiednie zaprojektowanie akustyczne budynku sprawia, że nie będziemy musieli martwić się o akustykę na etapie funkcjonowania pomieszczenia – np. przy organizacji wystąpienia muzycznego. Naprawianie błędów akustycznych w gotowym obiekcie nie jest takie proste. Często wiąże się z kosztownymi inwestycjami w specjalistyczny sprzęt akustyczny, a czasem skutkuje przebudową sali. To spory wydatek, którego można uniknąć.

Do kogo zwrócić się z prośbą o ekspertyzę?

Na rynku istnieją przedsiębiorstwa wykonujące profesjonalne ekspertyzy akustyczne. Najlepiej zaufać fachowcom niezwiązanym z żadnym producentem materiałów budowlanych. Udzielą nam oni obiektywnych porad w zakresie doboru konstrukcji i ustrojów. Doskonały przykład stanowi firma PomiaryAkustyczne.net z Zielonej Góry, oceniająca projekty budynków wielomieszkaniowych, domów szeregowych, szkół, akademików i innych obiektów budowlanych. Dzięki zaopatrzeniu w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, PomiaryAkustyczne.net oferują ekspertyzy, modelowanie i tworzenie map akustycznych. Szczegółowa oferta usługowa jest dostępna na stronie internetowej firmy.

śr. ocena 5 / głosów 4