Do czego służą analizatory tlenowe?

Analizatory tlenowe należą do jednych z „niezbędników” w wyposażeniu nurków. Wykorzystywane są również w medycynie, ponieważ ich głównym zadaniem jest ciągłe lub czasowe monitorowanie tlenu w danym pomieszczeniu lub systemie nurkowym. Sprawdźmy, dlaczego są jeszcze tak ważne i jakie funkcje spełniają.

Główna funkcja analizatora tlenowego

Analizator tlenowy jest miernikiem zawartości tlenu w powietrzu, a wartości są wyświetlane w procentach na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu. Składa się on z sensoru tlenowego i elementu elektronicznego. Sensor powoduje powstanie zmiennych napięciowo sygnałów elektrycznych, które są przesyłane do pomiarowego układu elektronicznego zamieniającego je na wynik pokazywany ostatecznie na monitorze.

Jak przeprowadzić analizę?

Analizator tlenowy bardzo dobrze sprawdza się przy pomiarze zawartości tlenu w butli przed nurkowaniem. Wystarczy zbliżyć na kilka sekund czujnik do odkręconego w niewielkim stopniu zaworu przy butli i odczytać wynik wyświetlający się na monitorze. Analizę należy przeprowadzić kilkukrotnie i obliczyć średnią z pomiarów. Trzeba także pamiętać, że analizatory powinno się chronić przed wilgocią, wstrząsami oraz zarówno niskimi, jak i wysokimi temperaturami, ponieważ są to bardzo delikatne urządzenia, których czujniki warto odłączyć i zabezpieczyć, kiedy nie wykonują swojej pracy.

Analizator tlenowy dbt-O2

Specjalistyczną firmą zajmującą się dostarczaniem klientom wysokiej jakości elementów z zakresu pneumatyki jest AirNET z Wrocławia. W swojej ofercie posiada m.in. zawory pneumatyczne, siłowniki, przewody, sprężarki, rozdzielacze, regulatory oraz mieszalniki gazów. W sprzedaży znajduje się również specjalny analizator tlenowy dbt-O2, który został opracowany w oparciu o kilka ważnych założeń:

  • możliwość wykonania dokładnego pomiaru,
  • wygodę użytkowania,
  • długi czas pracy na bateriach,
  • zastosowanie standardowego sensora tlenowego,
  • łatwą diagnostykę urządzenia (wykrycie uszkodzonego sensora i rozładowanych baterii),
  • możliwość bezpiecznego transportowania urządzenia,
  • niską cenę kompletnego urządzenia.
śr. ocena 5 / głosów 5