Czym sa instalacje OZE i co sie do nich zalicza

Co zaliczamy do instalacji OZE?

W ostatnim czasie odnotowuje się zwiększoną emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a także wzrost cen za paliwa kopalne. Sprawia to, że coraz większą popularnością cieszą się instalacje odnawialnych źródeł energii. Dzięki ich wykorzystaniu można ograniczyć emisję zanieczyszczeń i zredukować zużycie węgla, czy też gazu. Poniżej sprawdzamy, co zalicza się do instalacji OZE i jakie są z nich korzyści.

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne

Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do ekologicznych rozwiązań, które są bezpieczne dla środowiska. Sprawia to, że coraz większe znaczenie mają instalacje OZE, czyli instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Ich zasoby są niewyczerpalne i pochodzą z naturalnych źródeł, takich jak słońce, wiatr, czy też woda. Jednym z rodzajów instalacji OZE są kolektory słoneczne.

Kolektory słoneczne są to specjalne urządzenia, które pobierają energię słoneczną, a następnie w postaci ciepła przekazują ją do różnych układów grzewczych. Wytworzone ciepło może zostać użyte do podgrzewania wody, czy też wspomagania systemu grzewczego w mieszkaniu. Obecnie można zamontować kolektory płaskie, które wymagają silnego nasłonecznienia  lub bardziej nowoczesne kolektory próżniowe, które sprawdzą się w trudniejszych warunkach i mniejszym nasłonecznieniu.

Kolejną instalacją OZE są panele fotowoltaiczne. Dzięki nim możliwe jest zgromadzenie energii słonecznej w specjalnych bateriach, które umożliwiają wygenerowanie prądu stałego niezbędnego do zasilenia całego budynku. Jedną z firm, która oferuje montaż i serwis instalacji OZE, jest firma Serwis Domowy.

Inne rodzaje instalacji odnawialnych źródeł energii

Kolejnym rodzajem instalacji odnawialnych źródeł energii są pompy ciepła. Odpowiednio zamontowana pompa ciepła pobiera energię z  gruntu lub wód podziemnych, a następnie przekazuje do systemu grzewczego. Wówczas wytworzone ciepło pochodzi z energii geotermalnej, która jest zgromadzona w skorupie ziemskiej. Ważne jest, aby moc pompy ciepła była dobrania zgodnie z zapotrzebowaniem danego budynku. Dlatego też warto tę czynność zlecić sprawdzonej firmie, takiej jak na przykład Serwis Domowy.

Do odnawialnych źródeł energii należy także energia wodna. Wykorzystuje ona specjalne urządzenia, określane jako elektrownie wodne, które generują energię z ruchu wody, a następnie przetwarzają ją w energię elektryczną.  Kolejnym źródłem OZE jest też biogaz. Jest to produkt powstający w wyniku przetwarzania związków organicznych, który może zostać wykorzystany, jako paliwo napędzające pojazdy mechaniczne.

śr. ocena 10 / głosów 1