Chemia budowlana

Co zaliczamy do chemii budowlanej?

Budownictwo nie mogłoby istnieć bez chemii budowlanej. Czy wyobrażasz sobie remonty bez tak niezbędnych elementów jak tynki, uszczelniacze czy kleje? Dlatego właśnie jej rola jest ogromna, chociaż na przestrzeni lat definicja tego pojęcia nieustannie ulegała zmianie. Kiedyś do chemii budowlanej zaliczały się tylko mieszanki betonu, dzisiaj obejmuje ona znacznie szerszy asortyment. Jaki dokładnie?

Chemia budowlana – co wchodzi w jej skład?

Każda budowa lub remont wymagają zastosowania jak najlepszych materiałów – w tym kruszyw, tworzyw bitumicznych oraz chemii budowlanej. Oprócz tego, że ta ostatnia powinna być jak najwyższej jakości, równie istotny jest jej rodzaj. W każdej pracy trzeba zastosować różnorodne preparaty i środki. Czasami są to produkty spajające, nierzadko domieszki zapraw, lub mieszanki betonu. Podstawowy podział to:

  • gotowe mieszanki – uszczelniacze i tynki,
  • suche mieszanki – gładzie, kleje i zaprawy,
  • powłoki – farby, grunty i lakiery.

Tak więc chemia budowlana, do której należą suche mieszanki to między innymi kleje. W dzisiejszych czasach nadzwyczaj popularne są szybkoschnące na przykład klej AK 525 do przyklejania płyt styropianu w bezspoinowym systemie ociepleń. Ponadto na rynku są dostępne wersje spoinowe do paneli, akrylowe do materiałów tekstylnych, dwuskładnikowe, dyspersyjne… wybór jest naprawdę ogromny.

Gotowe mieszanki to przede wszystkim tynki, stosowane na wewnętrznych ścianach. Uszczelniacze zaś wypełniają wszelkie szczeliny i ubytki. Najpopularniejsze materiały powłokowe to farby. Wiele z nich jest zmywalnych lub ma specjalne funkcje wzmacniające czy utrwalające.

Jak wybrać odpowiednią chemię budowlaną?

Pamiętaj, by produkty tego typu stosować tylko zgodnie z ich przeznaczeniem. Jak wiadomo, wiele z nich się dzieli na te do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Najważniejsze, by dokładnie czytać etykiety i się zapoznać ze specyfiką danej chemii budowlanej. Ponadto w dobrych sklepach spotkasz także bardziej zaawansowane specjalistyczne środki, takie jak plastyfikatory.

Jak mówi specjalista z firmy Mercus Bis sp. z o.o: Dzięki plastyfikatorom możemy wzbogacać beton poprzez redukcję wody, stosując inne preparaty, przyspieszamy wiązanie i twardnienie lub spowalniamy te procesy. Dostępne środki pozwalają na napowietrzanie betonu, zwiększanie jego wodoodporności, a także umożliwiają stosowanie włókien zbrojeniowych.

Chemia budowlana ma różne właściwości – przyśpiesza twardnienie, opóźnia wiązanie, zagęszcza, odpienia… warto zasięgnąć porady fachowca w kwestii jej doboru.

śr. ocena 0 / głosów 0