Co wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego to obowiązek każdego właściciela samochodu. Kierowcy są zobligowani do posiadania ubezpieczenia OC, z kolei nabycie polisy AC jest dobrowolne. W każdym przypadku warto jednak zainteresować się, od czego będzie zależała cena takiego ubezpieczenia, którą każda firma ubezpieczeniowa ustala indywidualnie. Co wpłynie na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Szczegóły dotyczące samochodu

Ponieważ polisę ubezpieczeniową wykupuje się na konkretny samochód, wysokość składki zależy w dużej mierze właśnie od jego stanu i rodzaju. Firma ubezpieczeniowa ocenia bowiem wielkość ewentualnej szkody, jaką może spowodować dane auto. Dlatego pod uwagę bierze się tu kryteria, takie jak:

  • Model auta – kluczowe są tutaj dane statystyczne dotyczące konkretnych marek, np. częstotliwości kradzieży czy też powodowania szkód. Ważny jest też koszt naprawy samochodu.
  • Pojemność silnika – przyjmuje się, że auta z większą pojemnością silnika, a więc również większą mocą, częściej powodują poważniejsze szkody, co wynika z dużej prędkości jazdy.
  • Wartość samochodu – kryterium to jest kluczowe w przypadku ubezpieczenia AC, gdzie wartość auta wiąże się z ryzykiem ubezpieczeniowym, które przekłada się na cenę polisy.
  • Przebieg pojazdu – ubezpieczyciele zwracają uwagę nie tyle na wiek auta, co na jego przebieg, który może dostarczyć informacji na temat stanu, w jakim znajduje się dany pojazd oraz ryzyka związanego z jego eksploatacją.

Informacje o kierowcy

Oprócz danych na temat samochodu, dla firmy ubezpieczeniowej istotne znaczenie mają również informacje dotyczące kierowcy.

Pod uwagę bierze się tu przede wszystkim wiek danej osoby. – Mówi przedstawiciel szkoły nauki jazdy Alien w Szczecinie. – Z najwyższymi kosztami ubezpieczenia muszą liczyć się młodzi kierowcy, zwłaszcza ci, którzy nie ukończyli jeszcze 25. roku życia, ponieważ – zgodnie ze statystykami – to właśnie oni powodują najwięcej wypadków. Ponadto ubezpieczyciele sprawdzają również, jak długo kierowca posiada prawo jazdy, co może świadczyć o jego doświadczeniu w prowadzeniu auta.

Ryzyko ubezpieczeniowe szacuje się również na podstawie lat ubezpieczenia oraz liczby popełnionych szkód. Kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, mają szansę uzyskać atrakcyjne zniżki. Poza tym na cenę ubezpieczenia samochodu wpływać może również miejsce zamieszkania kierowy i użytkowania auta, co również wiąże się z danymi statystycznymi dotyczącymi częstotliwości wypadków w danym regionie. Jak zatem się okazuje, wysokość ceny ubezpieczenia samochodu zależy od wielu czynników.

śr. ocena 5 / głosów 5