legalizacja-gasnic

Co warto wiedzieć o kontroli i serwisie sprzętu gaśniczego?

Podręczny sprzęt gaśniczy jest bardzo potrzebny – w trudnej sytuacji może uratować nam życie. Dlatego tak ważne jest by urządzenia gaśnicze zawsze były gotowe do użycia. Do utrzymania ich we właściwym stanie technicznym niezbędne są regularne kontrole i konserwacja. Co warto o nich wiedzieć? Jak wyglądają kontrole i serwis sprzętu gaśniczego? Dowiesz się, czytając nasz artykuł!

Podręczy sprzęt gaśniczy – podstawa ochrony przeciwpożarowej

Sprzęt gaśniczy powinien mieć swoje ustalone miejsce w każdym budynku i w każdym pojeździe. W chwili zagrożenia, to właśnie takie podstawowe urządzenia gaśnicze mogą uratować komuś życie. Zgodnie z przepisami gaśnice w obiektach powinny być przede wszystkim widoczne i rozmieszczane w takich miejscach jak wejścia do budynku, klatki schodowe, korytarze i wyjścia z pomieszczeń. W sytuacji kryzysowej nie ma czasu na bieg do innego urządzenia gaśniczego. Dlatego tak istotne jest to, by sprzęt gaśniczy zawsze był w pełni sprawny. Przepisy zalecają więc poddawanie gaśnic przeglądom technicznym i konserwacji – zasady tych praktyk określają Polskie Normy dotyczące urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic. Przegląd techniczny oraz konserwacja gaśnicy powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta – nie może to się jednak dziać rzadziej niż raz do roku.

Legalizacja gaśnic

Po przeglądzie stanu technicznego gaśnicy, powinniśmy otrzymać potwierdzenie jej sprawności – formę takiego potwierdzenia stanowią nalepki legalizacyjnej. Taka nalepka świadczy o tym, że w sytuacji kryzysowej gaśnica nadaje się do użycia. Przegląd techniczny gaśnic odbywa się zwykle w siedzibie firmy, której on dotyczy. Na miejscu fachowcy zajmujący się ochroną przeciwpożarową mogą sprawdzić rozmieszenie i stan techniczny wszystkich urządzeń przeciwpożarowych. Osoby, zajmujące się konserwacją sprzętu gaśniczego musza dysponować sporą wiedzą i doświadczeniem – każda gaśnica jest inna, z każdym urządzeniem trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli podczas przeglądu okaże się, że któreś z urządzeń gaśniczych wymaga naprawy, serwisanci wymieniają uszkodzone elementy i dopiero po zakończeniu naprawy wystawiają pieczątkę legalizacyjną. Przedsiębiorstwem specjalizującym się w szeroko pojętej ochronie przeciwpożarowej jest firma Sebal, którą prowadzi  Sebastian Pasiński. Warto pamiętać, że jeśli mamy świadomość, że jedna z naszych gaśnic jest uszkodzona, powinniśmy oddać ją do naprawy od razu, a nie czekać na moment przeglądu technicznego.

śr. ocena 5 / głosów 5