Co to jest kompensacja mocy biernej?

Hasło kompensacja mocy biernej niewiele pewnie mówi większości z nas. Orientujemy się czasem, że ma to coś wspólnego z energią elektryczną i niewiele więcej wiemy na ten temat. A szkoda, bo może to mieć bezpośrednie przełożenie na wysokość naszych rachunków. Może zatem warto baczniej przyjrzeć się naszemu zużyciu energii, a może nawet zdecydować się, na wykonany przez profesjonalną firmę, audyt efektywności energetycznej?

Obwód prądu charakteryzuje się tym, że posiada trzy rodzaje mocy. Moc czynna jest zamieniana na pracę użytkową, moc bierna znajduje się między źródłem a odbiornikiem energii i moc pozorna, która jest sumą mocy czynnej i biernej. Moc bierna powodują straty cieplne i zmniejsza sprawność linii kablowych oraz transformatorów, a do tego dostawcy zarabiają na tym, że dostarczają jak najwięcej energii czynnej przy jak najmniejszych stratach. Kompensacja mocy biernej jest to, najprościej rzecz ujmując, zastosowanie takich urządzeń, które zmniejszą pobór mocy biernej.

Co nam da kompensacja mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej pozwala na zmniejszenie współczynnika mocy, wydłuża żywotność kabli oraz innych elementów sieci zasilających. Współczynnik mocy biernej tolerowany przez dostawców prądu waha się od 0,2 do 0,4. Po przekroczeniu ustalonego przez twojego operatora współczynnika zaczynają być naliczane dodatkowe opłaty. Kompensacja mocy biernej indukcyjnej lub/i pojemnościowej może być wykonywana za pomocą wielu różnych rodzajów baterii. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed złożeniem oferty dokonać pełnego np. tygodniowego pomiaru parametrów pobieranej energii elektrycznej. Wówczas bateria zostanie wykonana z uwzględnieniem określonego charakteru odbioru. Będzie też miała odpowiednie parametry, co zagwarantuje, że opłaty za moc bierną ulegną maksymalnemu zmniejszeniu.

Jak wykonać kompensację mocy biernej?

Najlepiej wynająć fachowców, którzy się znają na tym, co robią i do tego to lubią. Takich znaleźliśmy w firmie IT-Energy. Możemy tu zlecić rozwiązanie naszych problemów z obszaru elektroenergetyki. Ponieważ firma specjalizuje się w kompleksowej obsłudze energetycznej, nie musimy wyszukiwać wykonawców każdego kolejnego etapu i tracić czasu na poznawanie skomplikowanego systemu działania dostawców energii, projektantów, wykonawców i producentów urządzeń. Elektroenergetycy posiadają zaawansowaną aparaturą pomiarową i rejestracyjną i spokojnie wykonają dla nas audyt efektywności energetycznej. Dzięki niemu poznamy parametry pracy systemu lub pojedynczych odbiorników energii elektrycznej.

śr. ocena 5 / głosów 5