skup złomu

Co można oddać na złom?

Wanny, meble, żeliwne grzejniki, kilogramy puszek… złom niejedno ma imię. Wiele osób często się boryka z jego nadmiarem i nawet nie wie, że dane elementy można oddać do skupu i jeszcze na tym zarobić. Jeszcze gorzej, kiedy niektóre takie elementy trafiają do zbiornika na śmieci komunalne – bywa to niezgodne z prawem. Dlatego właśnie warto wiedzieć, co można oddać na złom, a co nie zostanie przyjęte. Jak to wygląda w praktyce?

Co można oddać do skupu złomu?

Najlepszym rozwiązaniem, by pozbyć się złomu, jest jego oddanie do punktu skupu. Wiąże się to z dwiema ogromnymi korzyściami – finansowymi i środowiskowymi. Najdroższe surowce, takie jak na przykład cyna, kosztują nawet do 85 zł za kilogram. Ponadto nie tylko zarabiasz, ale przyczyniasz się także do dbałości o środowisko naturalne. Złom oddany do skupu trafia do recyklingu. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jakie przedmioty mogą trafić na skup złomu.

Przede wszystkim są to elementy metalowe i żeliwne. Dzieli się je na lekkie oraz ciężkie, takie jak pokaźne rury, pręty zbrojeniowe lub kształtowniki przeznaczone do konstrukcji architektonicznych. Do kategorii lekkiej się zaliczają drobniejsze części, których grubość wynosi zazwyczaj do 4 milimetrów – na przykład blachy. Tak więc skup złomu przyjmuje metale żelazne, takie jak stal, staliwo i żeliwo. Ponadto są to:

  • wióra żeliwne i stalowe,
  • konstrukcje stalowe,
  • rury,
  • elementy ze stali nierdzewnej, tzw. nierdzewka.

Trzeba pamiętać, że w skład złomu wchodzą też metale kolorowe – wbrew pozorom nie chodzi o opakowania metalowe mieniące się feerią barw. Są to materiały, które nie zawierają żelaza. Często je spotkasz w narzędziach i elektronice. Jednym z najpopularniejszych jest miedź, obecna w kuchenkach, suszarkach czy pralkach. Poza tym składają się z niej kable instalacyjne, montowane w budynkach.

Do metali kolorowych zalicza się także cyna. Nadzwyczaj odporna na korozję, jest dobrym przewodnikiem prądu, dlatego znajduje się w częściach samochodowych. Co ciekawe, do tej grupy należy również aluminium, w tym puszki, a nawet obręcze samochodowe. Inne metale nieżelazne to:

  • mosiądz,
  • ołów,
  • cynk,
  • znal,
  • brąz,
  • wolfram.

Co jeszcze można oddać na złom?

Na złom można oddać takie surowce jak… papier! Zamiast wyrzucać nadmiar wyrobów z papieru, warto je przeznaczyć na skup. Makulatura to także gazety i kartony. Jak mówi specjalista z firmy Skup Złomu i Metali Kolorowych Andrzej Burczy w Gliwicach, jako złom są również traktowane akumulatory – w tym ołowiowe. Wielu fachowców oferuje przyjazd i jego odbiór, dlatego bez przeszkód się można się pozbyć praktycznie wszystkich zbędnych elementów.

Warto też pamiętać, że jako złom nie można traktować starych monet, fragmentów torów czy znaków drogowych. Jeśli więc chcesz się pozbyć konkretnych elementów, skontaktuj się z daną placówką i poznaj szczegóły odbioru.

śr. ocena 0 / głosów 0