Butle z gazem LPG

Ciśnieniowe i bezciśnieniowe włazy do zbiorników

Wszelkiego rodzaju cysterny i zbiorniki są niezbędne do transportu oraz magazynowania płynnych substancji chemicznych, spożywczych, a także gazów kriogenicznych i LPG. Jakość zbiorników jest niezwykle ważna – wszystkie ich elementy powinny spełniać wyśrubowane normy, gdyż tylko wówczas należycie wypełnią swoją funkcję. Szczególną uwagę warto poświęcić włazom do zbiorników i zastanowić się, czy lepiej postawić na włazy ciśnieniowe, czy bezciśnieniowe.

Przechowywanie cieczy odbywa się zwykle w specjalistycznych i dostosowanych do tego celu zbiornikach. Ich konstrukcja powinna być starannie przemyślana i zaprojektowana, aby każdy element spełniał wszystkie normy. Istotne są przede wszystkim włazy, które pełnią szereg funkcji. Dowiedz się, do czego służą włazy, z czego są zbudowane oraz czym różnią się włazy ciśnieniowe od bezciśnieniowych.

Charakterystyka włazów

Włazy zwykle kojarzą się nam ze zbiornikami, jednak wykorzystywane są także do innych celów. Nazwą tą określamy także przejścia prowadzące do innych pomieszczeń w czołgach i okrętach podwodnym. Ich głównym zadaniem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa, jednak nie tylko. Do podstawowych obowiązków włazów należy przede wszystkim ochrona zawartości przed wszelkimi zanieczyszczeniami oaz przed warunkami zewnętrznymi – np. nasłonecznieniem lub opadami. Włazy umożliwiają również wytwarzanie podciśnienia albo ciśnienia, które jest koniecznie do przebiegu procesu technologicznego. Stanowią także zabezpieczenie przed rozlaniem cieczy w trakcie transportu oraz odparowywaniem. Dzięki włazom możliwe jest utrzymanie stałych warunków wewnątrz zbiornika. Co więcej – chronią one ciecz przed wybuchem, samozapłonem i kontaktem z tlenem bądź innymi składnikami atmosfery. Włazy, które wyróżniają się wysoką jakością i spełniają wszystkie normy, oferuje ciesząca się renomą w branży firma Ceres z Gdańska, która sprzedaje specjalistyczne akcesoria do cystern.

Rodzaje włazów i ich budowa

Zdecydowana większość włazów produkowana jest ze stali kwasoodpornej lub ze stali nierdzewnej i aluminium. Tworzywo uzależnione jest od przeznaczenia zbiornika. Inne włazy powinny chronić zawartość cystern przewożących mleko, a inne zawierające niebezpieczne gazy. Podstawowy podział włazów zakłada włazy ciśnieniowe i bezciśnieniowe – różnią się one od siebie konstrukcją oraz wyposażeniem w system uszczelnień. Pamiętajmy, że mnóstwo procesów technologicznych przebiega pod dużym ciśnieniem, co sprawia, że otwarcie zbiornika jest możliwe dopiero po ich zakończeniu. Wówczas należy wybrać włazy ciśnieniowe, które wytrzymują nacisk nawet do 10 barów. Włazy możemy podzielić także na okrągłe, kwadratowe, płaskie i owalne.

śr. ocena 0 / głosów 0