Cięcie laserowe jako metoda obróbki blach

Jeśli chcemy wyciąć z grubej blachy wybrany kształt, musimy wiedzieć, jak to zrobić. Istnieje kilka metod: od cięcia tlenowego przez cięcie strumieniem wody, aż po cięcie plazmowe. Jednak jedną z popularniejszych i bardziej dokładnych metod jest cięcie laserem.

Na czym polega cięcie laserowe?

Laserowe cięcie blachy polega na wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury ze skupionej wiązki lasera. Blacha jest ogrzewana w określonych miejsc i dochodzi do przerwania jej ciągłości. Metoda ta sprawdza się doskonale w przypadku blach czarnych o grubości do 15 mm, nierdzewnych – do 6 mm oraz aluminiowych – do 3 mm.

Ogromną zaletą cięcia laserowego jest jego dokładność i powtarzalność. Możemy uzyskać wiele elementów o dokładnie tym samym kształcie i rozmiarze. Ponadto, przez to, że wiązka jest skupiona, tworzy bardzo cienkie szczeliny, a więc wycięcie małych otworów lub konturów nie jest żadnym problemem. Sam proces wycinania odbywa się praktycznie bezobsługowo.

Gdzie wyciąć?

Wystarczy zaprojektować kształt, który chcemy uzyskać. W tym celu tworzy się rysunek w formacie .dxf lub .dwg. Gdy rysunek jest gotowy, możemy dostarczyć go do firmy, która świadczy usługi cięcia laserowego blach, np. Zakład Ślusarsko-Kotlarski „Kamen” Janusz Kamenczak. Tam dokonujemy wyboru rodzaju blachy i zostawiamy resztę profesjonalistom, którzy przy użyciu odpowiednich maszyn programują proces wycinki i dbają o efekt końcowy. Ważne jest aby wybrać zakład, który ma doświadczenie w tego typu pracach i dysponuje wysokiej jakości maszynami – będzie to miało bezpośredni wpływ na jakość cięcia. Nieodpowiednio przygotowane maszyny mogą na przykład nie utrzymać blachy tak, by wyeliminować drgania i wtedy cięcie będzie nieprecyzyjne.

śr. ocena 5 / głosów 4