Choroby i szkodniki roślin ogrodowych

Kiedy zauważymy zmiany w naszych roślinach ogrodowych, np. zaczynają więdnąć, zmieniać barwę albo przestają kwitnąć, możemy nabrać pewnych podejrzeń. Są to typowe symptomy choroby lub żerowania szkodników. W takim przypadku należy ustalić przyczynę i przeprowadzić skuteczną walkę z intruzami. Jakie są najczęściej występujące choroby roślin oraz szkodniki, które mogą na nie wpłynąć niekorzystnie? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Jakie choroby atakują rośliny?

Najpopularniejszymi chorobami grzybowymi spotykanymi wśród roślin ogrodowych są: mączniaki, zgnilizna, rdze oraz szara pleśń. Wnikają one do roślin dzięki strzępkom – cieniutkim nitkowatym tworom przerastającym ich liście, łodygi oraz pędy. Infekcja grzybowa przenoszona jest na inne okazy za pomocą mikroskopijnych zarodników wytwarzanych przez grzyby na powierzchni zarówno roślin, jak również warzyw. Aby nie dopuścić do tego rodzaju sytuacji, należy stosować profilaktykę, czyli opryski oraz dbać o właściwe podlewanie roślin. Najlepiej zastosować system nawadniania kropelkowego, dzięki któremu woda dostaje się wprost do systemu korzeniowego rośliny, skąd jest transportowana do całej rośliny.

Jak rozpoznać, że roślina choruje na chorobę grzybową? Mączniaki tworzą charakterystyczny szarawo-biały nalot na liściach oraz młodych łodygach. Zgniliznę można rozpoznać dzięki miękkim, mokrym i ciemnobrązowym plamom, a rdzę – plamkom w kolorze żółto-pomarańczowym na spodniej stronie liścia. Szara pleśń przyczynia się natomiast do brązowienia tkanek, a następnie do pojawienia się szarego pylącego kożucha.

Rodzaje szkodników

Szkodniki, których największą grupę stanowią owady, uszkadzają organy rośliny lub niszczą całą roślinę. Prowadzi do tego wysysanie soków, zjadanie tkanek liści oraz drążenie tuneli w pędach, korzeniach i owocach. Jednymi z najpopularniejszych szkodników są mszyce, których istnieje w Polsce nawet kilkaset gatunków. Zasiedlają one młode łodygi i w jednej chwili się rozprzestrzeniają. Mszyce wysysają soki przez nakłutą skórę liści, a ich odchody przyczyniają się do powstawania grzybów sadzakowych. Ponadto mszyce roznoszą choroby wirusowe, które można spotkać na wielu roślinach ozdobnych. Kiedy populacja mszyc osiągnie odpowiednią liczebność, zaczynają się rozwijać uskrzydlone mszyce przenoszące się na kolejną roślinę w celu założenia nowej kolonii.

W ogrodzie można również spotkać karczowniki oraz norniki, czyli gryzonie, które powodują w nim duże spustoszenie poprzez żywienie się cebulkami i korzeniami roślin. Niestety, są trudne do zauważenia ze względu na płochliwość i ostrożność, dlatego często ich szkodliwe działanie, czyli podcięte rośliny na grządkach, jest zauważane dopiero po jakimś czasie. Aby zapobiec ich inwazji, warto zasadzić w zagrożonych miejscach rośliny, takie jak: szachownice, wilczomlecze oraz czosnki, które mają bardzo drażniący zapach. W przypadku zwalczania gryzoni przydają się również specjalne pułapki oraz zatrute przynęty. Należy jednak pamiętać, aby używać ich z rozwagą i zasadami podanymi na opakowaniu- przypomina właściciel nowoczesnego centrum ogrodniczego „Ogród Śląski” w Świerklańcu.

śr. ocena 7.5 / głosów 2