znaki nakazu

Charakterystyka znaków nakazu

W organizacji ruchu drogowego pomagają nam m.in. pionowo ustawione znaki drogowe – ostrzegawcze, informacyjne, uzupełniające, kierunku i miejscowości oraz zakazu i nakazu. Czym charakteryzują się te ostatnie? Sprawdźmy.

O czym informują znaki nakazu?

Znaki nakazu mają w Polsce kształt koła (z wyjątkiem jednego, który wskazuje kierunek jazdy dla pojazdów z materiałami niebezpiecznymi) z niebieskim tłem i białym symbolem, a każdy z nich oznaczony jest literą C. Stosuje się je, aby wskazać:

  • wymagany sposób jazdy na skrzyżowaniu lub innym miejscu, w którym występuje możliwość zmiany kierunku jazdy (znaki mające symbole od C-1 do C-12),
  • obowiązek korzystania przez określonych uczestników ruchu z przeznaczonej dla nich drogi (symbole od C-13 do C-16),
  • obowiązującą na drodze minimalną prędkość (symbol C-14),
  • kierunek jazdy dla pojazdów z materiałami niebezpiecznymi (symbol C-17),
  • obowiązek używania łańcuchów przeciwpoślizgowych (symbol C-18 i C-19).

Na znakach nakazu zabrania się umieszczania jakichkolwiek napisów lub dodatkowych symboli, ale pod znakami dopuszczalne jest stosowanie tabliczek z napisami, które zezwalają niektórym uczestnikom ruchu na niestosowanie się do znaków.

Gdzie można zaopatrzyć się w znaki nakazu?

Firmą specjalizującą się w oznakowaniach na drogach i osiedlach, jest Vera-Via z Częstochowy, która od 11 lat działa na polskim rynku. W jej ofercie znajdują się wyroby i usługi z zakresu oznakowania pionowego ruchu drogowego i reklamy wielkogabarytowej. Doświadczenie, wiedza i fachowość sprawiają, że Vera-Via od lat cieszy się zaufaniem klientów, ale mimo tego wciąż wzbogaca swoją ofertę, aby móc kompleksowo wykonywać wszelkie usługi.

śr. ocena 5 / głosów 3