Charakterystyka wag laboratoryjnych

Dawka czyni truciznę. Wiedzą o tym w szczególności lekarze i farmaceuci. Ta sama substancja podana w różnych ilościach lub inną drogą może wyleczyć albo zabić. Dlatego przy produkcji leków tak ważne są precyzja oraz sterylność. Wsparciem w pracy producentów farmaceutyków są bardzo czułe wagi laboratoryjne. Czy się wyróżniają na tle innych rodzajów wag?

Rola wag w laboratoriach

Bez wag praca laboratoriów byłaby praktycznie niemożliwa. Nie można bowiem trzymać się ściśle receptury leku czy innej substancji, gdy nie ma możliwości dokładnego wymierzenia ilości składników. Właśnie temu służy waga laboratoryjna. Dobrą wagę doceniamy nawet w domu podczas przygotowywania posiłków, a co dopiero przy wyrobie specyfików, od których zależą zdrowie i życie chorych!

Dzięki superprecyzyjnym i czułym wagom laboratoryjnym możliwe jest tworzenie nowych substancji i zwalczanie groźnych chorób. Aby leki działały właściwie, dawki poszczególnych składników muszą być odmierzane idealnie. Każde drobne wahnięcie może oznaczać niepowodzenie, a nawet zaszkodzić pacjentowi. Lek przygotowywany niedokładnie będzie miał działanie trudne do przewidzenia. Na szczęście zarówno proces wyrobu, jak i sam produkt są kontrolowane. Mimo to wciąż zdarzają się pomyłki, o których szybko robi się głośno w mediach. Są one przyczyną nie tylko dodatkowego cierpienia chorych, ale też milionowych strat firm farmaceutycznych, chemicznych i innych.

Wagi laboratoryjne – charakterystyka

Nie ma jednego typu wagi laboratoryjnej. Wagi precyzyjne mogą mieć różne konstrukcje. Obecnie najczęściej używa się takich, których mechanizm oparty jest na elektronice i pomiarze kąta skrętu włókna kwarcowego. Z uwagi na nośność i dokładność wyróżnia się pięć typów wag laboratoryjnych: techniczne (dokładność do 0,1 g, nośność do 10 kg), analityczne (dokładność do 0,01 g, nośność do 1 kg), półmikroanalityczne (dokładność do 0,001 g, nośność do 1 kg) oraz mikroanalityczne (dokładność do 0,0001 g, nośność do 100 g) i ultramikroanalityczne (dokładność do 0,00001 g lub wyżej – nośność rzędu do 10 g).

Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie laboratoria operują na bardzo małych ilościach surowców. Czasem produkt wytwarza się z dużej dozy materiału, jednak wciąż niezbędna jest precyzja. Wagi laboratoryjne oferuje www.preciamolen.com.pl.

śr. ocena 5 / głosów 3